«

SEC’in VanEck’in önerdiği bitcoin ETF‘lerini onaylaması veya reddetmesi için son tarihler önümüzdeki birkaç ay içinde geldiğinde, fon grubunun CEO’su ajansın her ikisine de yeşil ışık yakmasını umduğunu söyledi.

VanEck, geçen yıl 30 Aralık’ta doğrudan bitcoin’e yatırım yapacak olan Bitcoin ortaklığı için başvuruda bulundu. Bir düzine kadar başka benzer ürün, kayıt sırasında bekliyor.

New York Merkezli Firma Bitcoin ETF Başvurusu Yaptı

New York merkezli firma daha yakın zamanda Ağustos ayında bir Bitcoin stratejisi ETF başlatmak için başvurdu. Aktif olarak yönetilen fon, bitcoin vadeli işlem sözleşmelerinin yanı sıra havuzlanmış yatırım araçlarına ve kripto para birimine maruz kalma sağlayan borsada işlem gören ürünlere yatırım yapacaktı.

  • Kripto Piyasası Tekrar Canlanıyor Mu?

CEO Jan VanEck Perşembe akşamı Amerikan Finans Müzesi tarafından düzenlenen sanal bir etkinlikte yaptığı konuşmada, “SEC’in her iki ürünü de onaylaması çok tutarlı, bu yüzden umarım birkaç hafta içinde bu sıçramayı yapacaklardır” dedi.

SEC, belgelerinde ajansın teklifi değerlendirmek için daha fazla zamana ihtiyacı olduğunu belirterek, bu yıl birkaç kez VanEck Bitcoin Trust hakkında karar vermeyi erteledi.  

Ancak VanEck, panel tartışması sırasında, fiziksel olarak desteklenen Bitcoin ETF başvurusunun son teslim tarihine ulaştığını söyledi. Bu 14 Kasım’da SEC‘in kararını bir daha erteleyemeyeceği anlamına geliyor.

VanEck, ProShares ve Invesco gibi diğer ihraççılar ile birlikte, SEC Başkanı Gary Gensler’in Ağustos ayı başlarında sanal bir forum sırasında SEC’in yatırımla sınırlı ETF uygulamalarını gözden geçirmeyi “bekleyeceğini” söylemesinin ardından vadeli işlem tabanlı bir bitcoin ETF başlatma planlarını açıkladı.

Van Eck, “Gensler, SEC’in etkileşime girebileceği veya diğer federal düzenleyicilerin etkileşimde bulunabileceği düzenlenmiş borsalar ve kuruluşlarla uğraşmakta çok daha rahat, bu yüzden bitcoin vadeli işlemleri hakkında olumlu şeyler söyledi” dedi.

  • 5 Yaklaşan Kripto Para Gelişmesi

VanEck’in etkinlikteki eş panelistlerinden biri olan eski CFTC Başkanı Christopher Giancarlo, CFTC’nin birkaç yıl önce ABD’deki ve yurtdışındaki düzenleyicilerden Bitcoin vadeli işlemlerini onaylamaması için baskı aldığını söyledi.

Gensler’in CFTC’de 2009’dan Ocak 2014’e kadar başkan olarak görev yaptı. Ardından Giancarlo, Haziran 2014’ten 2019’a kadar CFTC’de görev yaptı.

SEC başkanının ve CFTC’nin eski başkanının bir ETF için temel olarak bu piyasaya baktığı gerçeğinden biraz gurur duyuyorum. Bazen düzenleyiciler biraz cesarete sahip olmaya ve ilerlemeye istekli olduklarında, aslında bir şeyler üretir ve Amerika Birleşik Devletleri’nin bu konuda uzun bir geçmişi vardır.

Christopher Giancarlo

Bazıları SEC’in en az 2023’e kadar fiziksel olarak desteklenen bir Bitcoin ETF’sini onaylamasını beklemediklerini söylese de, endüstri profesyonelleri önerilen vadeli işlemlere dayalı teklifler konusunda daha iyimser görünüyor.

Bir Cevap Yaz

kriptobio Hakkında

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *