«

Amerikalı milyarder, politikacı ve çevreci Tom Steyer, Yahoo Finance’e verdiği röportajda, Bitcoin’i “büyük bir elektrik tüketicisi” ve enerji sisteminin fosil yakıtlara bağımlılığı nedeniyle Bitcoin çevre için bir tehdit olarak nitelendirdi.  

Steyer, ilk kripto para biriminin yenilenebilir kaynaklara geçişle artık “çok yıkıcı” olmayacağını kabul etti. Kârları maksimize etmek için ucuz “kirli” enerji arayan işletmeleri eleştirdi.

İlk kripto para madenciliğinin çevresel etkisine ilişkin tartışmalar, Tesla’nın  üretimi için fosil yakıtların kullanılması nedeniyle ilk kripto para birimi için elektrikli otomobil satışlarını askıya alma kararının ardından tırmandı.

Daha sonra Elon Musk, madencilerin en az yarısının yenilenebilir enerji kullandığına dair onay aldığında Tesla’nın BTC satışlarına devam edeceğini söyledi.

BTC.TOP havuzun kurucusu ve başkanı Jiang Zhuer, Çinli yetkililer tarafından getirilen Bitcoin madencilik yasaklamalarının ardından yaptığı açıklamada; “Bitcoin hashrate’inin yarısından fazlası zaten yeşil enerjiye dayanarak oluşturulmaktadır” dedi.

Temmuz ayında Amerikalı madenciler tarafından oluşturulan Bitcoin Madencilik Konseyi, küresel Bitcoin madencilik endüstrisinde yenilenebilir enerjinin payının %56 olduğu sonucuna vardı.

Topluluk, nesnelliğinden şüphe ederek çalışmayı eleştirdi.

Eylül ayında, Cambridge Üniversitesi’nin Bitcoin Elektrik Tüketim Endeksi’ne atıfta bulunan Bloomberg’in, Bitcoin madencileri tarafından elektrik tüketiminin 2020 göstergelerini aştığını bildirmişti.

Bir Cevap Yaz

kriptobio Hakkında

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *