«

Uniswap, Ethereum blok zincirinde çalışan kripto para birimi için bir değişim sistemidir. Uniswap açık kaynaklı bir protokoldür, yani herkes onunla etkileşim kurabilir ve nasıl çalıştığını anlayabilir.

Uniswap Nasıl Çalışır?

Uniswap, kripto para birimleri ticareti için merkezi olmayan bir platformdur. Tokenlerin değişimini sağlayan çeşitli akıllı sözleşmelere dayanmaktadır. Kullanımı, geleneksel borsalardan birkaç yönden farklıdır.

Uniswap protokolü, geliştiricilerin, likidite sağlayıcıların ve tüccarların herkesin erişebileceği açık bir finansal pazara katılmalarına olanak tanır. – Değiş tokuş web sitesi

Örneğin, bir kullanıcı Uniswap ile bir hesap oluşturamaz; bunun yerine, erişim doğrudan uygun bir Ethereum cüzdanı aracılığıyla gerçekleştirilir. Örneğin MetaMask veya Trust Wallet bu amaç için idealdir. Buna göre, kullanıcının e-posta ve şifre gibi verilere erişmesine gerek kalmaz, yalnızca cüzdanını uygulamaya bağlar. Böylece herhangi bir kişisel veriyi paylaşmak zorunda kalmaz ve kimliğini (KYC) ifşa etmek zorunda kalmaz.

Uniswap Özellikleri

  1. Ticaret yapacak güvenilir bir orta adam yok. Ethereum blok zincirini kullanarak doğrudan kendi Ethereum kişisel saklama cüzdanınızdan (örneğin MetaMask ) ticaret yaparsınız. Uniswap’ı merkezi olmayan bir borsa (DEX) yapan şey budur.
  2. Sipariş kitabı yok! Alış veya satış fiyatı, Ethereum blok zincirindeki akıllı sözleşmeler tarafından ele alınan otomatik piyasa oluşturma yoluyla belirlenir (bundan sonra daha fazlası )
  3. Ethereum tabanlı varlıklarınızı doğrudan kendi cüzdanınızda tutarsınız . Velayet orta adam yok
  4. Kişisel kimliğiniz Uniswap veya Ethereum’u doğrudan kullanmak için bilinmiyor (veya gerekli)

UNI Simgesi

UNI tokeni ilk olarak, kullanıcıların SushiSwap adlı rakip bir merkezi olmayan borsaya kaçmalarını önlemek amacıyla oluşturuldu. Bu tokenlerin piyasaya sürülmesinden bir ay önce SushiSwap, kullanıcıları fonlarını yeniden tahsis ettikleri için tokenlere ödüllendirerek platformlarına taşınmaya teşvik etti.

Uniswap buna 1 milyar UNI tokeni oluşturarak yanıt verdi ve 150 milyonunu 1 Eylül’den önce platformu kullanan herkese dağıtmaya karar verdi. Ancak token tamamen işe yaramaz değildi. Kullanıcılara yeni protokol üzerinde yönetişim haklarının yanı sıra platforma ödenen tüm işlem ücretlerinin orantılı bir miktarını veren yeni bir token türüydü.

Bir Cevap Yaz

kriptobio Hakkında

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *