«

Elon Musk’ın elektrikli otomobil şirketi Tesla, ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’na (SEC) üç ayda bir yaptığı başvuruda, ürünleri ve hizmetleri için kripto para birimlerinde işlem yapma uygulamasını yeniden başlatabileceğini bildirdi. Tesla, çevresel endişeleri öne sürerek Mayıs ayında bitcoin kabul etmeyi askıya aldı.

SEC’e Sunulan Rapora Göre, Tesla Kripto Para Birimlerini Ödeme Yöntemi Olarak Kabul Edebilir

Tesla Inc., Pazartesi günü ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’na (SEC) üç aylık bir rapor sundu.

Şirket, 20 Eylül’de sona eren dokuz ay boyunca “toplamda 1,50 milyar dolarlık Bitcoin satın aldığını” açıkladı. Üçüncü çeyrek kazanç raporunda, Tesla’nın bilançosu, son iki çeyrekte bitcoin ile ilgili bozulmaları bildirdikten sonra 1,26 milyar dolar değerinde bitcoin gösteriyor.

SEC başvurusu ayrıca, 31 Mart’ta sona eren üç ay boyunca Tesla’nın “geçerli yasalara tabi olarak belirli bölgelerdeki ürünlerimizin satışları için bir ödeme olarak bitcoin’i kabul ettiğini” belirtiyor. Ancak şirket, “Mayıs 2021’de bu uygulamayı askıya aldığını” kaydetti. Tesla devam etti:

Gelecekte, ürünlerimiz ve hizmetlerimiz için kripto para birimlerinde (“dijital varlıklar”) işlem yapma uygulamasını yeniden başlatabiliriz.

Piyasa değeri bu hafta ilk kez 1 trilyon dolara ulaşan elektrikli otomobil şirketi, bitcoin madenciliği ve işlemleri için fosil yakıtların hızla artan kullanımıyla ilgili endişeler nedeniyle bitcoin kullanarak araç alımlarını askıya aldığını açıklamıştı.

Tesla Kripto Para Birimlerini Tekrar Ödeme Olarak Kabul Edebilir

Tesla CEO’su Elon Musk daha sonra bitcoin madencilerini yenilenebilir enerji kullanmaya ikna etmeye çalıştı. Mayıs ayında Kuzey Amerikalı bitcoin madencileriyle konuştu ve ardından enerji kullanımı şeffaflığını teşvik etmek ve dünya çapında sürdürülebilirlik girişimlerini hızlandırmak için bir Bitcoin Madencilik Konseyi kurdular.

Haziran ayında Musk tweet attı: “Madenciler tarafından makul (~%50) temiz enerji kullanımının olumlu bir gelecek eğilimine sahip olduğu onaylandığında, Tesla bitcoin işlemlerine izin vermeye devam edecek.” açıklamasını yapmıştı.

Bir Cevap Yaz

kriptobio Hakkında

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *