«

Terra (LUNA), özel olarak çıkarılan birkaç stablecoin’in fiyatını dengelemeye ve dengelemeye yardımcı olan bir kripto para birimidir. LUNA’nın bir sabit para olmadığını unutmayın, ancak Güney Koreli bir dijital ödeme şirketi olan Terraform Labs tarafından çıkarılan birçok sabit paranın dengelenmesi için çok önemli bir bileşendir.

Terra (LUNA) Nasıl Çalışır?

LUNA, diğer kripto para birimleri gibi çalışır. İşlemleri merkezi olmayan bir şekilde doğrulamak ve onaylamak için bir dizi doğrulayıcının birlikte çalıştığı Terra blok zincirinde verilir . LUNA, ağın yerel kripto para birimi olduğundan, sahipleri tarafından bir doğrulayıcıyı devretmek veya onaylamak için kullanılır. 

Doğrulayıcı bir sonraki blok üreticisi olarak seçilirse, doğrulayıcı ve yetki verenler, her LUNA işlemiyle birlikte gelen hesaplama ücretleri ve kararlılık ücretleri kazanacaktır . Bazı sahipler, Döviz Kuru Oracle’ın dürüst katılımcıları olmaları halinde Seigniorage ödülleri de kazanabilirler.

Şimdi, tüm bu farklı kripto jargonlarından etkilenebilirsiniz. Terra, eleştirel olabilir ve “Diğer kripto para birimleri gibi davranıyorsa Terra’yı bu kadar özel yapan ne?” diye merak edebilirsiniz.

Yukarıdaki açıklama, LUNA ve diğer madeni paralar arasındaki ortaklığın bittiği yerdir. Terra’yı özel yapan şey, kriptografik bir değişim ortamından daha fazlası olacak şekilde tasarlanmış olmasıdır .

Aslında, ilk etapta bir değişim aracı olması amaçlanmamıştır, çünkü Terraform Labs, stablecoins adı verilen bu tür bir varlığı zaten yarattı.

Terra LUNA Coin Nedir? Terra Özellikleri

Terra’nın misyonu, kripto ödemelerini popüler hale getirmek ve bankaları, kredi ağlarını ve ödeme ağ geçitlerini tek bir açık sistemde toplayan devasa bir ödeme ekosistemi yaratmaktır.

Terra, stabilcoinlerin bu görevin anahtarı olduğuna inanıyor çünkü iki şeyi başarabilirler:

  1. Satın alma gücünü koru
  2. Basit, düşük maliyetli ödemeleri etkinleştirin

Kripto para birimi küresel olduğundan, satın alma gücünü korumak, farklı insanlar ve ekonomiler için farklı şeyler ifade eder. Bazıları için ABD doları çok oynak olabilirken, diğerleri için bir cennettir. Bu nedenle USDT ve USDC gibi mevcut stabilcoin saltanatı ideal değil. Böylece Terra, kolayca değiştirilebilen bölgesel sabit paralar çıkaran bir mekanizma yarattı.

USDT ve USDC gibi dolara sabitlenmiş sabit paralara aşinaysanız, bunların yalnızca dolara sabitlenmediğini, aynı zamanda dolar tarafından da desteklendiğini bilirsiniz . Çıkarılan her 1 USDT için, buna uygun olarak tutulan 1 USD vardır.

LUNA Coin Geleceği

Hem LUNA sahipleri hem de Terra stablecoin sahipleri, istedikleri zaman madeni paralar arasında takas yapabilirler, ancak her takasta LUNA jetonları yakılır veya dolaşımdan kalıcı olarak çıkarılır. Ekonominin dengeleyici hareketi, LUNA’nın giderek kıtlaşmasına neden oluyor.

Örneğin, UST, stablecoin’in benimsenmesi arttıkça daha kullanışlı hale gelirse, UST, 1 dolarlık sabit fiyatının üzerinde değerlenecek ve LUNA sahiplerine LUNA’yı UST ile takas etme teşviki verecek. Tersine, azalan bir ağ etkinliği, bazıları yakılacak olan LUNA jetonlarının geri alınmasına neden olabilir.

Bu nedenle, Terra blok zincirinin genel ağ etkinliği artarsa, LUNA’nın fiyatı zamanla artacaktır. Bu değer artışını, LUNA sahiplerinin LUNA’nın kısa vadeli oynaklığını üstlenmeleri için bir tür teşvik olarak düşünebilirsiniz.

LUNA, Terra sabit paralarının sabit kalabilmesi için istikrarını “feda eder”. Kime sorduğunuza bağlı olarak, uçucu bir varlık tutmak rahat olmayabilir. Bununla birlikte, LUNA madeni parasının uzun vadeli kıtlığı , ilk etapta tutmayı bu kadar çekici kılan şeydir.

Bir Cevap Yaz

kriptobio Hakkında

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *