«

Stellar Lumens, işlemler için ödeme yapmak için Lumen (XLM) adlı bir para birimini kullanan açık kaynaklı bir dağıtılmış ödeme sistemidir. Genel olarak, Stellar hızlı, güvenli, güvenilir ve ucuz bir platformdur. Bu özellikler sayesinde Stellar hızla Coinmarketcap’teki ilk 10 madeni paradan biri oldu. Stellar’ın arkasındaki geliştiriciler, bu platformu herkese açık, dünya çapında bir finansal ağ haline getirmek için büyütmeyi amaçlıyor. 

Stellar’ın Yaratılışı

Stellar Lumens, 2014 yılında Ripple’ın çatallı versiyonundan oluşturuldu. Mt. Gox’un eski kurucusu ve Ripple’ın kurucu ortağı Jed McCaleb, 2014’ün başlarında Stellar açık kaynak protokolü üzerinde çalışmaya başladı. Aynı yıl, ekip değişti.

Stellar Konsensüs Protokolü (SCP)

Kuruluş, ödeme ağını, birkaç yıl önce Jed McCaleb tarafından geliştirilen Ripple protokolüne dayandırdı. 2015 yılında Stellar Consensus Protocol (SCP) adı verilen geliştirilmiş bir sürümü benimsediler. SCP, FBA kullanan ilk işlevsel ve güvenli geliştirmedir.

Stellar kısa süre önce para biriminin genel markası ve logosuyla ilgili birkaç değişiklik duyurdu. Karikatür roket gemisi, bankaların ve büyük kurumların kullandığı bir ağ için uygun bir logo gibi görünmüyordu. Ekip, farklı platformlarda daha iyi görünecek daha çok yönlü bir logo aradı. Böylece içinden iki çizgi geçen basit bir dairesel tasarım oluşturdular. Yeni logoyu para birimi sembolü olarak kullanmaya karar verdiler. Ekip, farklı bir logonun yanı sıra farklı bir renk paletini ağ ile ilişkilendirmeye karar verdi.

Stellar Lumens Nedir? FBA Bağlantısı Nedir?

Stellar Lumens, FBA anlaşmasını başarıyla uygulayan ilk kripto para birimidir. FBA, her bir Bizanslının kendi blok zincirinden sorumlu olduğu bir blok zinciri anlaşması olan Federe Bizans Anlaşması anlamına gelir. Bu tür bir anlaşma, düşük işlem maliyetleri ve ağ ölçeklenebilirliği sağlamak için kullanılır. Sözleşme, kullanıcılar herhangi bir işlem talep etmeden önce bile her düğümün doğrulanmasını gerektirir.

stellar lumens nedir, xlm coin

Stellar’ın Ortakları

Stellar Lumens’in kurulduğu yıl (2014), ekip ortaklıklar aramaya başladı. O sırada yeni ortaklarından bazıları Deloitte ve IBM’i içeriyor. Ortaklığı kurduktan sonra IBM, Blockchain World Wire adında bir blockchain tabanlı ödeme sistemi başlattı. Ödeme ağı Stellar blok zincirini kullanır.

Blockchain World Wide ile Entegrasyon

Blockchain teknolojisini ve Stellar protokolünü kullanan IBM Blockchain World Wire, finans kurumlarının sınır ötesi ödemeleri saniyeler içinde ödemesini mümkün kılıyor. IBM’in geliştirdiği sınır ötesi ödeme sistemi, Deloitte gibi birçok büyük bankayla ortaklıklar içeriyor.

Stellar Lumens Özellikleri

Stellar’ın arkasındaki ana amaçlardan biri, büyük şirketlerde ve hatta ülkelerdeki geliştirme süreçlerini iyileştirmeye yardımcı olmaktır. Örneğin gelişmekte olan ülkelerdeki sorun bankalara güvenmek. Dijital bir sistemle güven gerekli değildir. Bu dijital sistemler önyargılı veya kötü niyetli kullanıma açık değildir.

Güvenilir Düğümler

Dijital bir sistemin güvenliği, güvenilir düğümleri arayan temel bir sistem tarafından garanti edilir. Tüm katılımcıların fikir birliğine varmasını ve kötü aktörlerin olmadığını garanti edebilir. Dijital bir sistemin kullanıcılara nasıl fayda sağlayabileceği bir başka örnek de erişilebilirliktir.

Erişilebilirlik Sorununu Çözme

Bazı bölgelerde bazı bankalara erişilemiyor ve bu da bireyler ve şirketler için sorunlara neden olabiliyor. Ancak bu dijital para birimine dünyanın her yerinden ve her an erişilebilir. Bunun ötesinde, Stellar’ın asıl amacı uluslararası işlemleri olabildiğince kolay ve erişilebilir kılmaktı.

Stellar Hedeflerine Nasıl Ulaşır?

Stellar’ın hedeflerine, Western Union gibi ödeme işlemcileri gibi yaygın olarak kullanılan aracılar ekarte edilerek ulaşılıyor. Artık XLM’yi EUR ile doğrudan satın alabilir ve başka bir ülkeye gönderebilirsiniz. XLM, gönderdiğiniz ülkedeki yerel para birimiyle değiştirilebilir. Bu, yüksek ücretleri ve normal bir banka işleminin uzun işlem sürelerini ortadan kaldırır.

Bir Cevap Yaz

kriptobio Hakkında

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *