«

Steem, çok yönlü herkesin erişebileceği dağıtılmış bir blockchain veritabanıdır. Metin içeriği kayıtlarının, işlem verilerinin saklanmasından sorumludur. Steem blok zinciri, Steemit gibi birçok gerçek zamanlı içerik uygulamasına güç sağlar ve dünyanın her yerindeki topluluk üyeleri tarafından çalıştırılır.

Steem ayrıca ödül hesaplamalarını ve distribütörlere yapılan ödemeleri de takip eder. Steem DApp’ler, içerik oluşturucuların ve diğer kullanıcıların Steem Blockchain ile kolayca bağlantı kurmasına ve verilerine kısıtlama olmaksızın erişmesine izin vermek için mevcuttur.

Steemit, kullanıcıları içerikleri için ödüllendirmek için aynı isimdeki kripto para birimi STEEM’i kullanan, Steem blok zinciri üzerine inşa edilmiş merkezi olmayan bir uygulama (DApp) olarak tasarlanmıştır. Kullanıcılar, gönderilere ve yorumlara oy vererek bu gönderilerin ödemesine karar verir.

Daha geniş bir pazara ulaşmak ve çok yönlü bir para birimi oluşturmak için Steem blok zinciri, yerleşik teşvik mekanizmasını iyi kullanır. Blok zinciri, daha önce kripto para dünyasına girmemiş ve başlamak için bir yer arayan insanları dahil etmeyi amaçlıyor.

Steem’i Kim Geliştirdi?

Steemit Inc., ortağı ve blockchain geliştiricisi Daniel Larimer ile birlikte Ned Scott tarafından Temmuz 2016’da kuruldu. Blockchain işindeki önceki uzmanlığıyla Dan Larimer, şimdi Steemit olarak bildiğimiz sosyal medya platformunun başlatılmasına yardımcı oldu. Steemist, Steem blok zinciri üzerine inşa edilen ilk uygulamaydı.

Steem Nasıl Çalışır? Yeni Blok Üretimi

Steem blok zinciri üzerinde bloklar oluşturmak için Delegated Proof of Stake (DPOS) olarak bilinen bir fikir birliği mekanizması vardır. Bu sistem, blok üretmeye yardımcı olan madenciler yerine tanıkları kullanır. Tanıklar esasen blok oluşturan hesaplara sahip olan bir grup insanı temsil ediyor.

Steem hesapları olan tüm kullanıcılar daha sonra oy kullanabilir ve oy birliği ile tanıkları seçebilir. Tek bir hesap sahibinin gelecekteki amaçlar için yaklaşık 30 tanığı vardır. Bu, topluluk toplu olarak yedek tanıkların yanı sıra yaklaşık 20 tanık seçtiği için Steem blok zincirindeki sıkı sıkıya bağlı operasyonları göstermek için ortaya çıkıyor.

Tüm bu tanıklar, her 3 saniyede bir yapılması gereken ağın blok üreticilerine ve yönetim organına bakmaktan sorumludur. Bu tanıkların yarattığı her blok için Steem Power onları adil bir şekilde öder ve tazmin eder.

Ödül Sistemi

Steem’in ödül sistemi özellikle sistematiktir ve rakiplerine özgüdür. Ödüller, içerik üretmekten veya küratörlük yapmaktan sorumlu Steem kullanıcıları, içerik tartışmalarına katılanlar ve son olarak içeriğe oy veren kullanıcılar arasında dağıtılır.

Steem ayrıca, katkıda bulunan tüm kullanıcılar arasında ödül olarak %75 yıllık enflasyonu daha da dağıtır. Ödüllerin dağıtılmasının temeli esas olarak oylama modellerine bağlıdır; bununla birlikte, ödüllerin büyük çoğunluğu popüler ana içerikle ilgilenen kullanıcılar arasında dağıtılır.

Blok oluşturma sırasında üretilen yeni paralar da kullanıcılar arasında paylaşılır. Bu, Steem blok zincirinin sıkı sıkıya bağlı topluluğuna nasıl çalıştıklarını göstermek için tekrar ortaya çıkıyor. BTC (Bitcoin), blok oluşturmada yeni paralar oluşturulduktan sonra neredeyse tamamen madencilere tahsis edilir. Bu yüzdeden, tanıklar yeni STEEM tokenlerinin %10’unu alırken, içerik oluşturucular, üreticiler vb. diğer %90’ını alır.

Bir Cevap Yaz

kriptobio Hakkında

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *