«

Stabilcoin, volatiliteyi azaltmak amacıyla fiat para birimi gibi gerçek varlıklar tarafından desteklenen dijital bir tokendir.

Yatırım dünyasında, “gerçek varlıklar” terimi, gayrimenkul, kamu hizmeti şirketleri, havaalanları vb. gibi fiziksel şeyler anlamına gelir. Örneğin, belirli bir stablecoin’in ABD doları gibi varlıklarla temsil edildiğini ve 1000$’lık bir hesabın olduğunu varsayalım. 1000 ERC20 tokeni ile temsil edilir, 1:1 oranında. Tokenler yasal, denetlenmiş şirketler ve emanet / güven hesapları tarafından desteklendiğinde, insanların alım satım yapması ve bu varlıkları esasen dijitalleştirmesi için bir yol sağlar.

Kısacası, bir stabilcoin, blok zincirlerin otomatik mutabakat özellikleri sayesinde varlık yönetimi ücretleri olmadan ve önemli ölçüde daha az arka ofis ek yükü ile para piyasası fonlarına veya hazine bonolarına çok benzer.

Stabilcoin Özellikleri

Stabilcoinlerin birkaç farklı versiyonu vardır: MakerDAI, stabilcoin oluşturmak için teminatlandırılmış para birimlerini kullanan bir örnektir, oysa Tether ve Gemini doları daha gelenekseldir ve denetlenen bir ABD doları portföyüne sahiptir ve şirketler bunlara karşı tokenler oluşturur.

Dünya çapında aynı şeyi Euro, Japon Yeni, İsviçre Frangı ve diğerleri için yapan epeyce proje var. Basis gibi şirketler tarafından, artık faaliyette olmayan, ancak algoritmik bir merkez bankası oluşturmaya çalışan üçüncü bir tür stabilcoin oluşturuldu.

Dördüncü sabit para türü önemlidir, bu paralar, örneğin altın, şeker ve kereste gibi üç holding tarafından temsil edilen bir sabit para gibi emtialar gibi bir varlık havuzu ile temsil edilir. 

Bu, Facebook’un Libra’sının yaratmaya çalıştığı şeye benzer bir para birimi sepeti de olabilir. Bu model, aslında değerli bir şey tarafından desteklenen, değeri iletmek için istikrarlı, güvenli ve verimli bir mekanizma sağlamak üzere tasarlanmıştır, her bir token daha sonra bu değerde kısmi bir mülkiyeti temsil eder. 

Buradaki fark, nihayetinde, tokenize edilmiş bir varlık havuzunun geleneksel olarak yönetilen varlıklar, fonlar ve portföylerle karşılaştırıldığında, artan hız gibi teknolojik verimliliklerdir. 

En Büyük Stabilcoinler

USDT logo USDT

USDC logo USDC

BUSD logoBUSD

DAI logoDAI

Bir Cevap Yaz

kriptobio Hakkında

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *