«

Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) yakında onayını bekleyen bir dizi Bitcoin vadeli işlem borsa yatırım fonu ( ETF ) hakkında kararını verecek.

Düzenleyici, ProShares Bitcoin Strategy ETF, Invesco Bitcoin Strategy ETF, VanEck Bitcoin Strategy ETF ve Valkyrie Bitcoin Strategy ETF’yi içeren dört Bitcoin vadeli işlem ETF uygulamasını bu ay reddedebilir, onaylayabilir veya geciktirebilir.

Bitcoin vadeli ETF’leri, yatırımcılara, amiral gemisi kripto para birimini doğrudan tutmak zorunda kalmadan Bitcoin’e maruz kalma olanağı tanır. 

SEC, 4 Bitcoin ETF’sini Onaylayabilir

SEC başvuruları onaylarsa, ABD, yıllarca gecikmeden sonra Ekim ayı sonuna kadar dört Bitcoin vadeli ETF’sine sahip olacak. Onay, 6.7 trilyon dolarlık ABD ETF endüstrisi için hoş bir haberdir. 

Bloomberg Intelligence ile bir ETF analisti olan James Seyffart, düzenleyicinin finansal ürünler için büyük olasılıkla onay vereceğini söyledi. İyimserlik, SEC Başkanı Gary Gensler’in 1940 Yatırım Şirketi Yasası kapsamında dosyalanan Bitcoin vadeli işlem ürünlerinin Komisyon tarafından olumlu bir şekilde gözden geçirileceğini açıklamasının ardından geldi.

  • SEC Tweeti, Bitcoin Spekülasyonlarını Ateşledi

“Gensler ve SEC’in Eylül sonunda 1940 tarihli bir Bitcoin vadeli ETF’si hakkında olumlu yorumlarda bulunma yolundan çıktığını ve ardından bir aydan kısa bir süre sonra hepsini inkar ettiğini göremiyoruz” 

SEC ayrıca iki ihraççıdan Ethereum vadeli ETF başvurularını geri çekmelerini istedi, ancak Bitcoin tabanlı başvurularında benzer bir talepte bulunmadı ve Bitcoin tabanlı ETF’lerin olumlu karar alacağına dair umutları artırdı. 

İhraççılar sekiz yıldan fazla bir süredir Bitcoin ETF’lerini takip etmeye devam ederken, danışmanlık firması ETF Store’un başkanı Nate Geraci, düzenleyicilerin yalnızca onları onaylamamak için daha fazla dosyalamayı teşvik etmesinin “biraz samimiyetsiz” olacağını söyledi. 

Geraci, “Vadeye dayalı Bitcoin ETF’lerini onaylamak, SEC ve Başkan Gensler’in kripto üzerinde ileri görüşlü görünme açısından bir ‘kazanma’ elde etmenin kolay bir yolu gibi görünüyor” dedi.

Düzenleyici Plan Gerekli

Bazıları da o kadar olumlu değil. Veri sağlayıcı ETF Trends’in baş yatırım sorumlusu Dave Nadig’e göre, onaylanma olasılığı 50/50’den daha iyi olabilir, ancak SEC’in onay vermeyi reddetmesi yine de şaşırtıcı olmaz. Şu anda endüstrinin ihtiyaç duyduğu şeyin gerçek bir düzenleyici plan olduğunu söyledi.

Bir Cevap Yaz

kriptobio Hakkında

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *