Rusya Merkez Bankası, Bitcoin ETF Ticaretine Hazır Olmadığını Belirtti

bitcoin-g327c97a14_1280_800x533
  • Rusya Merkez Bankası Başkanı Elvira Nabiullina, bankanın Rusya’daki kripto para birimi ETF’lerini onaylamaya hazır olmadığını söyledi.
  • Bununla birlikte, ülke doların yerini almayı düşündüğü için kripto para birimleri olumlu onay alıyor.
  • Putin bile var olabileceğini belirttiğinden, Rusya kripto para birimleri konusunda oldukça iyimser.

Rusya’nın apeks bankacılık kurumu Rusya Merkez Bankası (CBR), ülkedeki kripto para birimleri konusunda sert bir duruş sergilemeye devam etti. Yakın tarihli bir basın toplantısında, bankanın başkanı Elvira Nabiullina medyaya merkez bankasının kripto para birimi ETF‘lerinin Rusya pazarında ticaret yapmasına izin vermeye hazır olmadığını söyledi.

Avrupa ülkesinin, yakın zamanda ilk Bitcoin vadeli işlemleri ETF’sini, ProShares Bitcoin Stratejisi ETF’yi, düzenlenmiş borsalarda işlem yapmak için onaylayan ve daha fazla yuvarlanmaya hazır olan ABD’nin adımlarını takip edip etmeyeceği “önümüzdeki günlerde belli olacak” açıklaması yapıldı.

Bitcoin ETF Bizim İçin Erken

Nabiullina’nın son açıklaması, Düzenleyici kurum, Rus bankalarını ve yatırımcılarını dijital varlıklara karşı dikkatli olmaları konusunda uyarmaya devam ediyor. Temmuz ayında borsalara, “yeterli deneyim ve bilgiye sahip olmayan kişiler için kayıp risklerini artırdıkları” için dijital varlıklara bağlı hisse senetlerini listelememeleri için bir uyarı yayınladı.

Merkez bankasının çekincelerine rağmen, kripto para birimlerinin diğer Rus hükümet çevrelerinde benimsenmesi için ciddi bir değerlendirme yapılıyor. Daha geçen hafta, Rusya Dışişleri Bakan Yardımcısı Alexander Pankin, ülkenin döviz rezervlerinde ve ticaret anlaşmalarında dolar kullanımını kısmen değiştirmek için diğer para birimlerini ve hatta “dijital varlıkları” kullanmasının mümkün olduğunu belirtti. 

Dışişleri Bakanlığı, diğer hükümet yetkilileriyle birlikte, eylem çizgisini ABD dolarının ülke ekonomisi üzerindeki etkisini sınırlamanın ve ayrıca ABD’nin ülkeye yönelik artan yaptırımlarının sonuçlarına karşı koymanın bir yolu olarak görüyor.

İki önemli dünya gücü olan Rusya ve ABD arasındaki siyasi çekişme, muhtemelen Rusya’yı şimdi dış ticaret için kripto para birimini düşünmeye motive etti. Pankin’e göre, iki ülke arasında işler dururken, ABD’nin fiili döviz sağlayıcısı olarak konumu, ABD’nin şu anda şüpheli gördüğü Rusya kaynaklı dolar ödemelerini yaptırım altına alması nedeniyle Rusya’yı zor durumda bıraktı.

Durum, aynı zamanda kripto para birimleri konusunda yükseliş duruşunu ifade eden Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin tarafından da yorumlandı. CNBC ile yakın tarihli bir röportajda, ekonomik yaptırımlarla siyasi sonuçları etkilemeye çalışmaya devam etmeleri halinde, daha fazla ülke doları diğer para birimleri için rezerv para birimi olarak terk edeceğinden ABD politikalarının onlara karşı çalışmak zorunda olduğu konusunda uyardı. Özellikle durumu, ABD’nin “oturduğu dalı kesmesi” olarak nitelendirdi.

Putin, Rusya’nın petrol tedariki sözleşmelerini imzalamanın bir aracı olarak kripto paraları kullanmayı düşünüp düşünmediği sorulduğunda, gelecek için olasılığın var olduğunu kaydetti. Varlık sınıfının bir ödeme aracı olarak var olabileceğini, ancak petrol sözleşmelerinin ticaretinde kullanmak için çok erken olduğunu da sözlerine ekledi.

Exit mobile version