«

RippleNet, dünya çapında işlemleri verimli bir şekilde göndermek ve almak amacıyla Ripple tarafından geliştirilen çözümleri kullanan bir bankalar ve kurumsal ödeme sağlayıcıları ağıdır. Bir bakıma teknik olarak para taşımayan bir ödeme ağıdır.

2012’de Jed McCaleb, Arthur Britto ve David Schwartz şirketi satın aldı ve “OpenCoin” olarak yeniden adlandırdı – şirket daha sonra 2013’te “Ripple Labs” olarak yeniden adlandırıldı. İki yıl sonra, adı yalnızca “Ripple” olarak kısalttılar.

Ripple, finansal kurumların ihmal edilebilir ücretler ve bekleme süresi ile para transfer etmesine izin vermek için XRP kripto parasını piyasaya sürdü. Neredeyse üç yıl önce, XRP kısaca piyasa değeri açısından ikinci en büyük kripto para birimi haline geldi ve tüm zamanların en yüksek seviyesi 2,7704 dolara ulaştı.

XRP Nasıl Çalışır?

XRP, işlem kayıtlarını karşılaştıran bağımsız olarak doğrulayan sunuculardan oluşan bir ağ tarafından yönetilen bir defteri kullanan bir Defter üzerinde çalışır. Bu sunucular, bankalar ve piyasa yapıcılar dahil herkese ait olabilir.

Ripple’ın XRP Defteri bir fikir birliği mekanizmasına ve sunucuları doğrulamasına rağmen, yine de bir blok zinciri değil. Tüm XRP belirteçleri önceden çıkarılır ve akıllı bir sözleşme ile kontrol edilir.

Tokenin mevcut tirajı 50 milyarın üzerinde ve şirket her ay maksimum 1 milyar XRP tokeni piyasaya sürmeye karar verdi ve toplam miktar 100 milyar XRP ile sınırlandı.

Fazla arz nedeniyle kötüye kullanım olasılığının olmamasını sağlamak için kullanılmayan jetonlar bir emanet hesabına geri kaydırılacaktır.

Ripple Nedir? Ne İçin Kullanılır?

XRP, geleneksel ödemeleri tamamlamak, finansal kurumlar tarafından kontrol edilen veritabanları arasındaki işlemleri daha açık bir ekosisteme taşımak için kuruldu.

Bitcoin’in çalışma kanıtının aksine, XRP ağdaki bir işlemi onaylamak için bir fikir birliği mekanizması kullanır. Bu nedenle, XRP için işlem kapatma süresi yaklaşık 4 saniyedir.

Bugün, XRP’yi deneme bazında destekleyen Santander ve Commonwealth Bank of Australia gibi saygın finans kurumları var, bu da daha fazla güven ve daha az düzenleyici zorluk anlamına geliyor.

Faydalar

  • Açıkçası, Ripple birçok finansal kurumla çalışan güvenilir bir organizasyondur. 
  • Başlangıçta mayınlı oldukları ve zaten var oldukları için XRP’de enflasyon yoktur. 
  • Ripple ne kadar çok benimsenmeye devam ederse, XRP’nin değeri o kadar yüksek olur. Bir gün tüm bankaların birleşik bir banka para birimi olarak kullanmaya karar vermesi durumunda, tüm erken yatırımcılara güzel bir servet kazandıracak. 

Dezavantajları 

  • Ripple platformu oldukça merkezileştirilmiştir. Tüm kripto para fikri, merkezi kontrolden kaçınmaktır. Bu durumda, geliştiriciler ne kadar serbest bırakılacağına ve böylece fiyatı ne zaman kontrol edeceğine karar verebilir. 
  • Ripple Labs, %60 hisseye sahip, dolayısıyla bir tekel. 
  • Açık kaynak kodlu, ancak yine de hacklenebilir. 
Bir Cevap Yaz

kriptobio Hakkında

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *