«
  • Polygon Ağına Arbitrage botu ile spam saldırısı yapıldı.
  • Bot yaklaşık 800.000 dolar para topladı.

Merkezi olmayan finansın (DeFi) ve değiştirilemez tokenlerin (NFT) artan popülaritesi, Ethereum (ETH) ağındaki işlem maliyetlerini birçok katılımcıyı etkin bir şekilde fiyatlandırdığından, ikinci katman protokollerinin büyümesi 2021’in ana hikayelerinden biri olmuştur. 

Bu yılın başlarında, eskiden MATIC olarak bilinen Polygon ağı, etkili bir Ethereum katman-2 ölçekleme çözümü için yarışta en büyük yarışmacılardan biri olarak ortaya çıktı ve projenin QuickSwap DeFi platformu da daha başarılı Uniswap klonlarından biriydi.

Platform başlangıçta oldukça popülerdi, ancak Arbitrum ve Optimism gibi diğer platformlar ortaya çıktıkça, Polygon hakkındaki tartışmalar bir kenara bırakıldı ve bazı tüccarlar platformdan “yavaş” olarak bahsediyorlar. Flipside Crypto’dan alınan veriler, akıllıca tasarlanmış bir arbitraj botunun dört aydan kısa bir sürede 218.5 Ether’de 14 Ether’i yönetmesinin ardından Polygon ağının düşük maliyetli yeteneklerinin saldırıya uğradığını gösteriyor.

  • Bitcoin Fiyat Analizi: BTC 68.000 Doları Hedefliyor

Bot Spam Saldırısı İle Günlük 6.800 Dolar Kazandı

120 günlük bir süre boyunca, bot, şu anda 813.694 dolar değerinde olan 14 Ether’i 218.5 Ether’e yükseltebildi.

Bu, ağa spam gönderme maliyetini de hesaba katmadan önce, günlük ortalama yaklaşık 6.800$’lık bir kâr anlamına geliyor.

Spam göndericiye yanıt olarak, Polygon’un arkasındaki ekip, spam saldırısı ile mücadele ve ağ sağlığını iyileştirmenin bir yolu olarak nihayetinde bir işlemin minimum maliyetini 1 gwei’den 30 gwei’ye çıkarmaya karar verdi.

Delphi Digital tarafından sağlanan veriler, ortalama işlem maliyetlerindeki artışın, günlük işlem sayısındaki belirgin düşüşle aynı zamana denk geldiğini gösterdiğinden, hareket amaçlanan hedefine ulaşmış görünüyor, çünkü artık ağa tüm gün boyunca spam göndermenin maliyeti 30.000 dolar.

polygon ağına spam saldırısı
Kaynak: Delphi Digital

Ağ verileri, spam işlemlerinin günde 2 milyondan 500.000 işleme düştüğünü, %75’lik bir düşüş olduğunu, ancak yine de günlük işlemlerin %16,7’sini oluşturduğunu gösteriyor. Bu, botların planını devam ettirmek için günlük 6.800 dolarlık karlarının kabaca 5.000 dolarını gas için harcadığı anlamına geliyor.

Bir Cevap Yaz

kriptobio Hakkında

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *