«

Nijerya Merkez Bankası (CBN) Başkanı Godwin Emefiele, ülkenin yaklaşmakta olan dijital para biriminin “bundan birkaç gün sonra” piyasaya sürüleceğini doğruladı. Başkana göre, e-naira olarak da bilinen dijital para birimi, Afrika’da türünün ilk örneği olacak.

Nijerya Dijital Kripto Para Birimi (CBDC) Günler İçinde Başlatılacak

Emefiele’nin Nijeryalılara verdiği güvenceler, CBN’nin e-naira lansmanını bilinmeyen bir tarihe ertelemesinin ardından geldi.

Kaynaklar, Perşembe günü Emefiele e-naira CBDC’nin Nijerya’yı “Afrika’da ulusal para birimini dijitalleştirmeyi benimseyen ilk ülkelerden biri” yapacağını söyledi.

  • Polkadot Önemli Gelişme: Yeni Rekor ATH Gelebilir

Bitcoin.com News tarafından daha önce bildirildiği gibi, merkez bankası e-naira’nın lansmanını ertelediğini çünkü bunun ülkenin bağımsızlık günü kutlamalarıyla çakışacağını iddia etti.

Bununla birlikte, bazı gözlemciler, ertelemenin Nijeryalı bir firma tarafından merkez bankasına getirilen yasal bir itiraz nedeniyle gerekli olabileceğini düşünüyorlar.

Nijerya mahkemesi o zamandan beri CBN lehine karar verdi ve böylece Afrika’da ilklerden biri olacak bir dijital para biriminin piyasaya sürülmesinin önünü açtı.

  • CBN’ye göre, nihayet piyasaya sürüldüğünde, bu dijital para biriminin finansal katılımı hızlandırması ve daha ucuz ve daha hızlı havale girişlerini sağlaması bekleniyor.
  • CBDC’nin piyasaya sürülmesi, merkez bankasının para sisteminin kontrolünü elinde tutmasını da sağlayacaktır.
  • 12 gün önce 27 Eylül’de, Nijerya’nın e-naira için resmi web sitesinde şu ifadeler yer aldı: “Same Naira. Daha Fazla Olasılık” ve bu finansal işlemler “daha ​​kolay” olacak.
  • Web sitesinde ayrıca Android için Google Play ve iOS cihazlar için Apple App Store üzerinden indirilebilen bir e-naira cüzdanı da bulunuyor.
Bir Cevap Yaz

kriptobio Hakkında

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *