«

Dijital Varlık Zirvesi 2021, Londra — FIS’ten bir CBDC strateji uzmanına göre, dünyanın önümüzdeki beş yıl içinde merkez bankası dijital para birimlerinde (CBDC) büyük bir artış görmesi muhtemel. 

FIS CBDC stratejisti Andrew Turner, Pazartesi günü Londra’daki Dijital Varlık Zirvesi’nde bir panel tartışması sırasında, “Önümüzdeki beş yıl içinde CBDC’lerin ilk büyük uygulamalarını göreceğiz” dedi. “Merkez bankaları bunu uygulamaya başlayacak, bu yeni bir miktar para.” 

Fireblocks ürün stratejisi ve iş çözümlerinden sorumlu başkan yardımcısı olan panelist Stephen Richardson, geçişin tüketici odaklı olacağını söyledi. Perakende ticaretten tüketiciye platformlar şimdiden stabil coinleri araştırıyor ve bu, ticari tarafta tekrarlandığını görmemiz muhtemel bir trend olarak görünüyor.

Turner, merkez bankalarının dijital para birimini nasıl kullanabilecekleri veya bundan nasıl yararlanabilecekleri konusunda, bir CBDC’nin ülkelerin negatif reel faiz oranlarını doğrudan vatandaşlara uygulamasına izin vereceğine dair endişeler olduğunu belirtti. Turner, korkunun muhtemelen asılsız olduğunu söyledi. 

“Negatif faiz oranları üzerine yaptığım tartışmalar ve bunu ilk kez uyguladığımda, bunun sadece nakit olmadığında işe yaradığını düşünüyorum. İzleyicilerdeki tüm arkadaşlarımız… parayı kripto para birimlerine taşımamızı söyleyecek, bu yüzden görmek ilginç olacak.” dedi. 

Credit Suisse Dağıtılmış Defter Teknolojisi (DLT) Yetkinlik Merkezi Başkanı Previn Singh, faiz oranlarının nasıl uygulanacağına bakılmaksızın, CBDC’lerin merkez bankalarının çalışma şeklini iyileştireceğini söyledi. 

Singh, Merkez Bankalarının para politikasını nasıl belirlediğine atıfta bulunarak, “Bana biraz güven veren bir şey, kararlarını daha kaliteli veri setlerine dayandıracak olmaları” dedi.

“Merkez Bankalarının başa çıkması çok zor bir şey var, karmaşık sistemler, bazen bazı tahminler söz konusu.” 

Singh, faiz oranlarının ekonomiyi nasıl etkilediğini görmenin aylar sürdüğünü, ancak blok zinciri tabanlı bir veri setinin değişmez olduğunu ve bir CBDC’nin muhtemelen daha kaliteli verilere yol açacağını söyledi. 

Diğer panelistler, potansiyel olumsuz etkilerin de olduğuna dikkat çekti. 

Bitstamp CEO’su Julian Sawyer, “Dolarların %40 ila %70’i ABD dışında bulunuyor ve bu da bu yabancı ülkelerin ekonomileri üzerinde önemli bir etkiye sahip” dedi.

“Tehlike şu ki, devlet veya Federal Rezerv dolar için tamamen dijitalleşir ve nakitten kurtulursa, dolara dayalı ekonomilere ne olur? Bu çok önemli.” 

Panelistler, merkez bankası dijital para birimlerinin önümüzdeki aylarda ve yıllarda mevcut sabit paralarla nasıl çalışacağını veya bozacağını göreceğiz. 

Singh, “İki katmanlı bir sistem, stabilcoinler ve CBDC’ler olacağına inanıyorum. Her ikisi içinde bir rol olacak.” dedi. 

Bir Cevap Yaz

kriptobio Hakkında

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *