Mana (Decentraland) Nedir?

Mana (Decentraland) Nedir

Mana (Decentraland) Nedir

Decentraland (MANA), Ethereum destekli bir sanal gerçeklik platformudur. Bu sanal dünyada, daha sonra geçebileceğiniz, üzerine inşa edebileceğiniz ve para kazanabileceğiniz araziler satın alırsınız. Yapabileceklerinizin sınırı yok. Tamamen kullanıcılarına ait olan ilk dijital platformdur.

Mana Nasıl Çalışır?

Skyrim ve Fallout gibi oyunlara benzer şekilde Decentraland, tamamen sürükleyici bir sanal evrendir. Ancak iki boyutlu bir ekranda oynamak yerine üç boyutlu bir dünyaya katılıyorsunuz. Westworld gibi fiziksel alanda tam gelişmiş AI tabanlı oyunlar yaratmadan önceki mantıklı bir sonraki adım gibi görünüyor.

Mana’da Satılan Arazi Aslında Nedir?

Decentraland’de etkileşime girdiğiniz alanlar, oyunda satın aldığınız LAND, karşılığı olmayan dijital varlıklardır. Bir LAND arsasına sahip olduğunuzda, onu istediğiniz gibi yapmakta özgürsünüz. Oyunlar, uygulamalar, kumar hizmetleri ve hatta dinamik 3B sahneler oluşturabilirsiniz. Ama, neden orada dursun? Birincil amacı olmasa da eğitim, mesleki gelişim, turizm vb. alanlarda LAND tabanlı hizmetler de oluşturabilirsiniz.

LAND sayısı sınırlıdır ve LAND’in her bir arsası 33 fit x 33 fittir, ancak yüksekliğinin sınırı yoktur. Yakın zamanda Decentraland, bitişik arazileri ilişkilendirerek LAND’inizi daha kolay yönetmenize izin veren bir özellik olan LAND Estates‘i yarattı. LAND satın almakla ilgileniyorsanız (veya sadece haritayı görmek istiyorsanız), LAND pazarına göz atmalısınız.

LAND üzerindeki benzer gruplamalar İlçeleri içermektedir. Bölgeler temelde ortak bir tema etrafında dönen topluluklardır. Örneğin, yalnızca kripto para birimi uygulamaları ve hizmetleri olan kripto meraklıları için bir Bölge olabilir. Decentraland’ın oylama dApp’i Agora aracılığıyla Bölge sorunlarına oy verebilirsiniz. Belirli bir bölgede sahip olduğunuz LAND miktarı oyununuzun ağırlığı ile orantılıdır. Decentraland, bölgelerinizde olup bitenler üzerinde size daha fazla kontrol sağlamak ve genel olarak platform hakkında geri bildirim sağlamak için Agora’yı yarattı.

Decentraland Nedir?

MANA, Decentraland’ın kripto para birimi simgesidir. LAND arsalarını satın almak ve ayrıca dünyadaki mal ve hizmetler için ödeme yapmak için kullandığınız bir ERC20 jetonudur.

LAND satın aldığınızda, Decentraland satın aldığınız MANA’yı yakar. Decentraland ekibi başlangıçta her LAND arsasını 1000 MANA’ya sattı. Artık ikincil bir pazar var, ancak ARSA fiyatları değişiyor. Şu anda, LAND’in en ucuz arsası 11.750 MANA iken, daha popüler alanlarda milyonlarca fiyat etiketi var. En çok satan arsa Mart 2018’de 2.000.000 MANA veya 175.578 $’a gitti. Bu, sanal bir arsa için oldukça fazla paraydı ve satıcıya güzel bir kâr bıraktı.

Teknoloji Mimarisi

Decentraland’ın protokolünün üç katmanı vardır:

  • Konsensüs katmanı: Bir Ethereum akıllı sözleşmesi aracılığıyla arazi sahipliğini ve arazi içeriğini izler.
  • Arazi içerik katmanı: İçeriği sanal dünyada işlemek için merkezi olmayan bir dağıtım sistemi kullanır.
  • Gerçek zamanlı katman: Kullanıcıların birbirleriyle etkileşime girmesi için eşler arası bağlantılar sağlar.

Ekip, A-Frame kullanarak sanal gerçeklik platformunu oluşturuyor. Dünyada inşa etmek için önce SketchUp ve/veya Blender’da bir model oluşturabilir ve ardından onu platforma aktarabilirsiniz.

Mana Kurucuları Kim?

Decentraland ekibi, Ari Meilich (Proje Lideri) ve Esteban Ordano (Teknik Lider) tarafından yönetiliyor. Ordano daha önce Bitpay’de yazılım mühendisi olarak çalıştı ve Smart Contract Solutions Inc.’i kurdu. Her iki kurucu da Stremium ve Bitcore’un oluşturulmasında birlikte çalıştı.

Decentraland, düşündüğünüzden daha uzun süredir buralarda. Ekip, Haziran 2015’te ilk gelişim kilometre taşına, Taş Devri’ne ulaştı. Bu, bir çalışma kanıtı algoritması aracılığıyla kullanıcılara pikseller tahsis eden basit, pikselli bir ızgaraydı. Son zamanlarda yeni 3D dünyada LAND sattıkları bir Terraform Etkinliği düzenlediler.

Ekip ayrıca bazı hizmetlerini sağlamak için District0x, Aragon ve imToken ile ortaklık kurdu.

Decentraland, büyük, doğrudan rakipleri olmayan blok zinciri dünyasında oldukça benzersizdir. High Fidelity ve Sansar, sanal gerçeklik deneyimleri yaratmak ve satmak için alanlar sağlar, ancak bunlar blok zinciri tabanlı değildir. MARK.SPACE en benzer proje gibi görünüyor; bununla birlikte, hem geliştirme hem de kötü şöhret açısından Decentraland’ın çok gerisindedir.

MANA Nereden Alınır?

MANA’yı çoğu büyük borsada Bitcoin veya Ethereum ile satın alabilirsiniz. Binance  ve OKEx, borsaların en büyük işlem hacmine sahiptir.

MANA Nerede Saklanmalı?

MANA bir ERC20 jetonudur, bu nedenle aralarından seçim yapabileceğiniz çok sayıda cüzdan seçeneği vardır. Trezor veya Ledger Nano S gibi bir donanım cüzdanı kullanmanızı öneririz. Bunlar, paranızı çevrimdışı tutar ve kötü amaçlı yazılımlara karşı daha az duyarlıdır.

Parayı bir donanım cüzdanına harcamak istemiyorsanız, MyEtherWallet başka bir popüler seçenektir.

 

Exit mobile version