«

Yaygın olarak ilk başarılı altcoin olarak kabul edilen Litecoin’in 2011 sürümü, sayısız geliştiriciye Bitcoin’in kodunu değiştirerek ve onu farklı ağlar başlatmak için kullanarak kripto kullanıcı tabanını genişletmeye çalışmak için ilham verdi.

Litecoin Nedir?

Litecoin, Bitcoin’in kodunu kopyalayan ve özelliklerini değiştiren ilk kripto para birimi olmasa da (tarihsel olarak konuşursak), en önemlilerinden biridir. Bununla birlikte, Litecoin, Bitcoin’in kaynak kodunu sadece hafifçe değiştirmekle kalmadı, aynı zamanda Lightning Network ve Segregated Witness gibi birkaç devrim niteliğinde özellik yarattı.

Litecoin, Bitcoin ile rekabet etmek yerine, kendisini biraz farklı hedeflere sahip dost bir kripto para birimi olarak konumlandırdı.

Litecoin Nasıl Çalışır?

Litecoin, piyasa değerine göre en büyük kripto para birimi olan Bitcoin ile birçok özelliği paylaşıyor. Bununla birlikte, iki kripto para birimi, çok ortak noktaları olmasına rağmen aynı değildir.

Bitcoin gibi, Litecoin de bir iş kanıtı konsensüs mekanizması kullanan açık kaynaklı bir blok zinciridir ve kullanıcılarının bilgi işlem gücü ayırmasını ve blokları doğrulama karşılığında Litecoin kazanmasını sağlar. Konsensüs mekanizması aynı olsa da, blokları doğrulamak için kullanılan algoritmalar tamamen farklıdır. Bitcoin, Güvenli Karma Algoritmasını (SHA) kullanırken, Litecoin, Scrypt adlı bir fikir birliği algoritması kullanır.

Algoritması dışında Litecoin, Bitcoin’den iki ana yönden farklıdır: toplam arzı ve blok üretim hızı. Litecoin, blokların çözülme oranını Bitcoin’inkinin dört katına çıkarırken, arzı dört kat artırarak 84.000.000’a çıkardı.

Litecoin’in Kurucuları Kimdir?

Litecoin, kuruluşundan bu yana yaratıcısı Charlie Lee ile yakından ilişkilidir. Lee bir bilgisayar bilimcisi ve Massachusetts Teknoloji Enstitüsü mezunudur. Lee, Litecoin’i yaratmadan önce internet devi Google’da çalıştı. Daha sonra, 2013 yılında Mühendislik Direktörü olarak kripto para borsası Coinbase’e katıldı.

Coinbase’e katıldıktan sonra Lee, Litecoin’in gelişimini dört yıl öncesine kadar bir kenara bıraktı.

Charlie Lee, 2017 yılının sonlarında tam zamanlı olarak Litecoin geliştirmeyi sürdürmek için Coinbase’den ayrıldı. Şu anda proje üzerinde tam zamanlı çalışan bir geliştirme ekibi olan Litecoin Vakfı’nın genel müdürü olarak görev yapıyor.

Litecoin’i Benzersiz Kılan Nedir?

Kodu Bitcoin’den gelse de, Litecoin kendi başına bir amaca hizmet eden bir kripto para birimidir. Bitcoin’in rakibi olmaya çalışmak yerine daha hızlı, daha hafif bir versiyonu gibi davranır. Bunun da ötesinde, Litecoin, ağı geliştirmek için çalışan özel bir geliştirme ekibine sahiptir ve oluşturdukları ağ yükseltmelerinin çoğu, Bitcoin ağında (SegWit ve Lightning Network gibi) kullanılmaya başlandı.

Litecoin’e Değer Veren Nedir?

Litecoin, sınırlı bir 84 milyon LTC arzına sahip olacak şekilde programlanmıştır. Bitcoin’e benzer şekilde Litecoin, madencilerin “yarıya alma” etkinlikleri sırasında aldıkları blok ödüllerini de azaltarak, piyasaya yeni madeni paraların girme oranını etkin bir şekilde azaltır.

Öngörülebilir ve sınırlı arzı nedeniyle Litecoin, kıt bir varlık olarak kabul edilir ve bu nedenle (kısmen) kıtlığından değer elde eder.

Litecoin Ağı Nasıl Güvenlidir?

Litecoin ağı, madenci ağı tarafından güvence altına alınmıştır. Merkezi olmayan bir kripto para birimi olduğu için herkes blok doğrulama sürecine katılabilir.

Güvenlik ihlali olasılığı söz konusu olduğunda, insanlar genellikle saldırıların %51’ini düşünür. Litecoin geliştiricileri, güvenlik sorunlarını çok ciddiye alır ve bunlardan taviz vermemeleri ile bilinir. Geniş, merkezi olmayan katılımcı ağı ve geliştiricilerinin çabalarıyla birleştiğinde, LTC’nin bu tür kötü niyetli ağ saldırılarına yenik düşmesi pek olası değildir.

Litecoin Nasıl Kullanılır

Esasen Bitcoin’inki gibi hareket eden işlemleriyle – sadece daha hızlı – en büyük potansiyel kullanım durumu, Bitcoin ağı için çok küçük ve/veya zamana duyarlı ödemeler içindir.

Şu anda Litecoin dünya çapında birkaç bin mağaza ve işletmede destekleniyor ve onunla işlem yapmak hem hızlı hem de ucuz.

Litecoin Cüzdanı Nasıl Seçilir

Litecoin’i depolayabilen birçok cüzdan var. Güvenlik ve işlevsellik gereksinimlerine bağlı olarak, kullanıcılar kendilerine uygun cüzdanı seçecektir. Kriptomat borsası, güvenlikten asla ödün vermeden harika işlevsellik (satın alma, satma, diğer kripto para birimleriyle takas etme) sunduğundan LTC’nizi depolamak için harika bir yerdir.

Litecoin, BTC’nin büyük işlemleri gerçekleştirmesine izin verirken daha hızlı ve daha ucuz ödemeleri tercih eden Bitcoin’in bir kardeşidir. Charlie Lee liderliğindeki geliştirme ekibi, kripto dünyasına birçok çığır açan keşif getirdi.

Litecoin kesinlikle en yüksek potansiyele sahip kripto para birimlerinden biridir ve halihazırda gerçek dünyada bir kullanım örneği olduğunu kanıtlayan bir şeydir – birçok projenin sadece hayal edebileceği bir şey.

Litecoin, Bitcoin’in Test Ağı Olarak mı Hareket Ediyor?

Hayır, Litecoin ayrı bir kripto para birimidir. Bununla birlikte, özellikleri genellikle Bitcoin’in koduna da uygulandı.

Litecoin’in Rakibi Kim?

Litecoin, Bitcoin’in arkadaş canlısı bir küçük kardeşi olarak hareket etmeyi tercih etse de, başta Bitcoin Cash olmak üzere hala doğrudan rekabeti var.

Bir Cevap Yaz

kriptobio Hakkında

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *