«

Teknolojinin ilerlemesi, hayatımızı kolaylaştırmanın mümkün olan her yolunu bize verdi. Online alışverişte ciddi ilerleme kaydeden kripto para birimi, onları nasıl güvende tutacağımızı da sorgulamamıza neden oluyor. Cihazlar o kadar gelişti ki, veri aktarımı ve alışverişi yapmamıza ve hatta işlem yöntemlerini kullanmamıza izin veriyor. Çevrimiçi bankacılığın kullanılmaya başlanmasından bu yana, ödeme yöntemleri eskisinden daha kolay ve daha kullanıcı dostu oldu. 

Farklı olan bu gelişme bize daha sofistike ve gelişmiş, dijital olarak kontrol edilen bir dünya sağlıyor. Bu bizi, insanların mal ve hizmet alışverişi yapmak için kullandığı yeni bir ödeme yöntemi olan kripto para birimine getiriyor. Bu, çevrimiçi bir defter kullanarak işlemin gerçekleştirilebileceği yeni bir dijital para birimi biçimidir. Defter, çevrimiçi işlemleri güvenli bir şekilde yürütmek için kriptografi ile güvence altına alınmıştır.

Nakit ve diğer paralar gibi fiziksel para biriminizi saklamak için para biriminizi güvenli bir şekilde saklayabileceğiniz bir yere ihtiyacınız vardır. Tıpkı bunun gibi, kripto para biriminizi tutmak için güvenli ve korunan bir alana da ihtiyacınız var.

Kripto Para Birimi Nedir?

Cryptocurrency olarak da adlandırılan kripto para, çevrimiçi mal ve hizmet satın almak için kullanabileceğiniz gelişmiş bir ödeme yöntemidir. Çevrimiçi işlemlerde kullanabileceğiniz sanal veya dijital bir para birimi olarak tanımlanabilir. Bir kripto para birimi işleminin defteri, kriptografi ile korunmaktadır. Bu, sistemi herhangi bir şekilde iki katına çıkarmayı veya sahteciliği veya sistemi ihlal etmeyi neredeyse imkansız hale getirir. 

Birçoğu blok zinciri teknolojisini kullanan merkezi olmayan ağlar olan birkaç kripto para birimi vardır. Bu, insanların değiş tokuş ettiği veriler nispeten güvenliydi. Mal ve hizmet satın alabilmeniz için kripto para birimi de gerçek para birimine dönüştürülebilir.

Kripto Para Cüzdanları Nedir? 

Kripto paranızı korumak için atabileceğiniz güvenlik prosedürleri ve adımları vardır. Bunu yapmanın en popüler ve en iyi yolu cüzdanlardır. Bu, para biriminizi güvenli bir şekilde toplamanıza, kaydetmenize ve saklamanıza izin veren dijital bir kasadır. Bu, kripto paraları paylaşabileceğiniz, gönderebileceğiniz ve işlemlerinizi gerçekleştirebileceğiniz para biriminizi depolamak için bir yer görevi görür. Gerçek para biriminize bankanın ne olduğunu söyleyebilirsiniz; cüzdan, kripto para birimidir. Bir bankaya eşdeğerdir, ancak yalnızca daha gelişmiş ve sofistike bir şekilde. Sıcak cüzdan ve soğuk cüzdan olmak üzere iki farklı cüzdan kategorisi vardır. 

Kripto Para Cüzdanı Nedir? 

Sıcak Cüzdanlar

Sıcak cüzdan, telefon veya bilgisayar gibi internete bağlı cihazlarda kullanılabilen çevrimiçi cüzdanı ifade eder. Bu yöntem, özellikle yapacağınız tüm işlemler çevrimiçi olduğunda, kripto paranızı saklamanın çok uygun bir yoludur. Bununla birlikte, bu tür cüzdanlar, az miktarda kripto para birimini tutmak veya kullanmak için tasarlanmıştır. Sıcak cüzdanlar web, masaüstü ve mobilden oluşur.

Zahmetsiz ve kullanımı kolay olmasına rağmen, bazen bu risk içerebilir. Online bir yöntem olduğu için nadir de olsa paranızı kaybetme ihtimaliniz olabilir. Bu, değiş tokuşlar sırasında olabilir. Ayrıca borsanın sağladığı bir saklama hesabı olan borsa cüzdanlarını da kullanabilirsiniz. Bu cüzdan özel bir anahtar sahibi değildir ve bu nedenle  kriptolarınızı hiçbir borsada saklamamalısınız. Üçüncü taraf cüzdan olduğu için bundan kaçınmak daha iyidir.

Sıcak Cüzdanlar

Birçok kullanıcı, kriptolarını başka bir madeni para veya kripto para birimiyle takas etmeyi düşündükleri için kriptolarını borsa cüzdanında tutar. Ancak Exodus, Ledger gibi cüzdanların çoğu, kripto para birimlerini yalnızca içeriden takas etme seçeneği sunar.

Soğuk Cüzdanlar

Soğuk Cüzdanlar

Kripto cüzdanın diğer bir türü, çevrimdışı cüzdan olan soğuk cüzdandır. Bu, herhangi bir cihaz aracılığıyla internete bağlı olmadığı için kripto para biriminizi saklamanın belki de en güvenli şeklidir. Bu nedenle, çalınma gibi kazaların meydana gelme olasılığı çok daha azdır. Bunun nedeni, özel anahtarın ve adresin internete bağlı olmamasıdır. Bu genellikle, kullanıcıların özel anahtarlarını riske atmadan ayrıntılarını görüntülemelerine ve değişiklik yapmalarına olanak tanıyan özel olarak tasarlanmış bir yazılıma sahiptir. 

Kripto paranızı depolamak için farklı formlar ve seçenekler vardır. Seçiminize ve güvenlik ve güvenlik ihtiyaçlarınıza bağlı olarak, ne tür bir araç kullanmak istediğiniz size kalmış. 

Kripto Paralar Nasıl Saklanır? En İyi Yolları Nelerdir?

Kripto para kullanımı daha popüler hale geldikçe, insanların güvenli bir şekilde saklayabilmeleri için güvenli bir yere ihtiyacı var. Standart veya gerçek para biriminin güvenli bir kasa olarak bankaları olduğu gibi, kripto para biriminin de böyle bir güvenliğe ihtiyacı vardır.

Kripto para için, bu tür para birimini depolamak için özel ve tasarlanmış cüzdanlar vardır. Öncelikle iki tür cüzdan vardır: sıcak cüzdanlar veya çevrimiçi cüzdanlar ve soğuk cüzdanlar veya çevrimdışı cüzdanlar. Kripto para biriminiz için güvenli bir konuma sahip olmayı seçebileceğiniz birkaç tür kripto para depolama aygıtı ve aracı vardır. 

Kripto Paralar Nasıl Saklanır? Kripto Para Cüzdanları
  • Masaüstü Cüzdanlarını kullanarak; Kripto para biriminizi çevrimiçi depolamada saklamanın bu yöntemi; bu nedenle, sıcak cüzdan olarak adlandırılır. Ancak, çoğu çevrimiçi temel kripto deposundan daha güvenlidir. Bu, her işletim sistemini desteklediği için oldukça kullanışlıdır. Burada anahtarlarınızı ve dolayısıyla işlemlerinizi üçüncü bir şahıs olmadan kontrol edebilirsiniz. 
  • Mobil cüzdan kullanımı; Kriptolarınızı saklamanın bir başka yöntemi de mobil cüzdan kullanmaktır. Bunlar, yazılım tabanlı velayet gerektirmeyen sıcak cüzdanlar oldukları için masaüstü cüzdanlara benzer. Cep telefonunuzu her zaman yanınızda taşıdığınız ve kriptonuza erişebildiğiniz için kullanışlı olduğu kanıtlandı. Ancak, bazıları daha az korunan bir mağaza olarak görüyor. 
  • Donanım Cüzdanlarını kullanabilirsiniz; Donanım cüzdanlarının kullanımı, kripto para birimini depolamada oldukça popülerdir. İnternete bağlı bir cihaza bağlantı içermediği için çevrimdışı cüzdan olarak sınıflandırılır.
    Bunun yerine, para biriminizi ve özel anahtarlarınızı saklamak için fiziksel bir cihaz olarak tanımlayabilirsiniz. Bir yazılım cüzdanının başına gelebilecek herhangi bir yolla kripto paranızı kaybetme veya tehlikeye girme riskini ortadan kaldırır. Yani bu seçenek sayesinde donanım cüzdanlarının yazılım cüzdanlarından daha güvenli ve güvenli olduğunu söyleyebiliriz.
  • Kağıt cüzdanların kullanımı; Kripto para biriminiz için çevrimdışı depolama yöntemlerinden bahsederken, kağıt cüzdanlar çok güvenli ve etkilidir. Belirli web sitelerinden oluşturabileceğiniz çevrimdışı bir mekanizmadır. Kripto para biriminize erişmek için QR kodlarını ve özel anahtarları içeren basılı bir kağıt parçasıdır. İnsanlar çoğunlukla bu yöntemi kripto para birimi başladığında kullanmış olsa da, şimdi de bunu kullanabilir.

Kripto para birimi gelişmiş bir ödeme yöntemi olduğundan, çoğu kişi bunu mal ve hizmet alışverişi yapmak için kullanıyor. Bu nedenle, bu dijital para birimini güvenli bir şekilde saklamanız hayati önem taşır, böylece risk olmadan doğru şekilde erişebilirsiniz. 

Bir Cevap Yaz

kriptobio Hakkında

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *