«

Kripto Fidye Yazılım saldırılarının sayısı, kripto para piyasasındaki fiyatlar artmaya devam etti. Geçtiğimiz birkaç yıl içinde, bu saldırı kategorilerinin arttığını ve yasa dışı aktörlerin fidye miktarı olarak kripto para talep ettiğini fark ettik. 

Chainalysis tarafından yayınlanan son rapora göre, bu tür saldırıların son bir buçuk yılda %300’den fazla arttığı ortaya çıktı. Özellikle, bu tür saldırılar, bu yılın başından bu yana herhangi bir gevşeme belirtisi göstermedi. Tam senaryo, Amerika Birleşik Devletleri Hazine Bakanlığı Yabancı Varlıklar Kontrol Ofisi’ni (OFAC) ek tahminler almaya zorladı.

OFAC Kripto Fidye Yazılımı Endişelerini Gösteriyor

Kripto Fidye Yazılımı Ödemeleri, gelişmiş ve agresif kötü amaçlı yazılım biçimlerine dönüşmüştür. Bu saldırılar, kurban kripto varlıklarında iyi bir miktar ödeyene kadar ağı ve sistemleri kapatıyor. Son zamanlarda OFAC güncellenmiş bir tavsiye yayınladı. Özellikle OFAC, fidye yazılımı ödemeleri ile ilgili yaptırım risklerini vurguladı. Ayrıca ajans, siber şantaj saldırılarının geleceğini belirlemek için bazı çözümler önerdi. 

  • Coinbase: 6.000 Müşterinin Kripto Para Birimi Hackerlar Tarafından Çalındı

Son fidye yazılımı saldırıları, Amerika Birleşik Devletleri’ndeki en büyük yakıt boru hatlarından biri olan toplu taşımayı kapattı. Ayrıca, saldırganlar 40 milyondan fazla kişinin özel verilerini çaldı. Fidye yazılımı izleyici verileri, her ay ortalama 20’den fazla büyük siber saldırının gerçekleştiğini ortaya koyuyor.

  • Crypto Ransomware dikkate değer bir endişe haline geldi
  • Geçen yıl boyunca, bu tür Fidye Yazılım saldırılarının sayısı %300’den fazla arttı
  • US OFAC, bu tür faaliyetleri durdurmak için üç ana noktayı belirten bir bildiri yayınladı
  • Bitcoin ATM’nin donanımı ve yazılımı savunmasız bulundu ve yakında çözülmesi gerekiyor

OFAC, Bu Kadar Yükselen Bir Konuyu Nasıl Ele Alacak?

Yükselen sorunu ele almak için OFAC, fidye yazılımı danışmanlığını güncelledi. Nitekim, otorite üç ana noktaya odaklanmıştır. İlk olarak, otorite, şirketlerin fidye ödemesinin kesinlikle yasak olduğunu yineledi. Ayrıca OFAC, kötü niyetli aktörleri ABD yaptırımlarını ihlal etmeye teşvik edeceğinden, bu tür saldırıların kurbanlarının bu tür ödemeleri kolaylaştırmaması gerektiğini gözlemlemiştir.

İkinci olarak, otorite, firmaların güvenlik önlemlerini yeniden gözden geçirmeleri konusunda ısrar etti. Kuşkusuz uygulamaların güncel olduğundan emin olmak gerekir. 

Son nokta ise, kurum ve kuruluşların, kurum ve benzeri mercilere bildirimde bulunmak ve işbirliği yapmakla yükümlü olmalarıdır. Gerçekten de, güncellenmiş danışma belgesi, gasp riskini azaltmak için anlamlı adımlara dikkat çekiyor. Ayrıca, bu tür normlar, herhangi bir yaptırım müdahalesinde önemli bir hafifletici faktör olarak kabul edilecektir.

  • Cardano Destekli DeFi Platformu, Altın Destekli Stablecoin Piyasaya Sürüyor

BTC ATM’leri Güvenlik Açıklarıyla Dolu

Bu kripto Ransomware endişelerinin yanı sıra, Bitcoin ATM’lerinin de savunmasız olduğu kaydedildi. Yetkililer, ek menkul kıymet önlemlerinin gerekliliğini vurguladılar. Bu nedenle, bu tür ATM’lerin çok sayıda güvenlik açığıyla dolu olduğunu bulmuşlardır. 

Özellikle, Kraken Security Labs tarafından yakın zamanda yapılan bir araştırma, GBBATM2 olarak adlandırılan bu tür ATM’lerin belirli bir modelinin birden fazla donanım ve yazılım boşluğuna sahip olduğunu ortaya koyuyor. Ancak, sektörün yakında büyük bir büyümeye tanık olacağını düşünürsek, bu tür sorunların ele alınması gerekir.

Bir Cevap Yaz

kriptobio Hakkında

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *