İsviçre Mali Düzenleyicisi FINMA İlk Kripto Fonunu Onayladı

isviçre mali düzenleyici

isviçre mali düzenleyici

İsviçre’nin finansal gözlemcisi Finansal Piyasa Denetleme Kurumu (FINMA) Çarşamba günü ülkenin ilk özel kripto fonunu onayladı. Yeni kripto fonu, Kripto Piyasası Endeks Fonu olarak adlandırılacaktı  FINMA, kripto fonunu “alternatif yatırımlar için diğer fonlar” altında sınıflandırdı.

İsviçre’nin mali düzenleyici kurumu FINMA ilk kripto fonuna ilişkin, kripto fonunun mevcut yasa hükümleri kapsamında düzenlenmesine rağmen, inovasyona yol açmak için teknolojiden bağımsız bir şekilde yapıldığını söyledi.

“Ciddi inovasyonu kolaylaştırmak için FINMA, finansal piyasa yasalarının mevcut hükümlerini tutarlı bir şekilde teknolojiden bağımsız bir şekilde uygular”

Değişken kripto piyasasıyla ilişkili riskleri azaltmak için, yeni kripto fonu öncelikle yüksek ticaret hacmine sahip varlıklara yatırım yapacaktı. Bununla birlikte, tüm kripto işlemleri yalnızca Mali Eylem Görev Gücü’nün ( FATF ) bir üye ülkesinde bulunan ve ilgili kara para aklamayla mücadele (AML) düzenlemelerine tabi olan yerleşik karşı taraflar ve platformlar aracılığıyla kolaylaştırılacaktır.

  • Deutsche Bank Analisti: Bitcoin’in Dijital Altın Olarak Kalacağını Söyledi

Kripto Para Benimsenmesi Yükselişte

2021’de kriptonun benimsenmesi, yalnızca kurumsal yatırımcıların değil, hükümetlerin de katılımını gördüğü için birçok rekor kırdı. El Salvador, Bitcoin’i ( BTC $ ) yasal bir ihale haline getirirken Paraguay , Arjantin ve Panama da Bitcoin’i benimsemeye ilgi gösterdi.

JP Morgan, Morgan Stanley, Goldman Sachs gibi bazı eski eleştirmenler de dahil olmak üzere büyük finans kurumları, yüksek talep nedeniyle yatırımcılar için kripto veya Bitcoin merkezli fon başlatmak için açıklamalarına geri döndüler. Daha da önemlisi, en büyük Wall Street isimlerinden bazıları, dünyanın en büyük varlık yöneticisi Blackrock gibi kripto madenciliği altyapısı kuruyor ve yatırım yapıyor.

ABD’nin Miami şehri, Bitcoin altyapısının üzerinde çalışan ve tıpkı BTC gibi her 10 dakikada bir token çıkaran Miami Coin adlı kendi kripto parasını inşa etti. Bu fonlar vali tarafından şehirdeki kalkınma faaliyetlerine yönelik olarak kullanılmaktadır.

Exit mobile version