«

Kripto paralara olan ilgi her geçen gün artarken kullanıcılar alım-satım yapmak amacıyla güvenilir liman arayışında, ülkemizde son zamanlarda artan kripto para dolandırıcılığı haberleri, kripto paralara yatırım yapmak isteyen kullanıcılar üzerinde olumsuz etki bıraktı.

2021 yılı itibariyle sizler için güvenilir bir şekilde kripto para alım-satımı yapabileceğiniz 5 adet kripto para borsasını listeledik. İşte En güvenilir kripto para borsaları;

1- Binance.com

Dünyaca ünlü bir kripto para borsası haline gelen Binance, Çin merkezli yani Çin’e ait para borsası olarak doğsa da günümüzde merkezi Malta’da bulunmaktadır.

Hızlı bir gelişim yaşayan Binance, 2017 yılında kurulmuştur. Dijital kripto para platformunun kurucusu ve sahibi Changpeng Zhao’dur.

Güvenilir Kripto Para Borsaları (binance)

Binance, Coinmarketcap verilerine göre 122,286,785,883.08 milyar dolarlık piyasa hacmi ile dünyanın en büyük kripto para borsası olarak açık ara önde görünüyor.

2- Coinbase Exchange

2012 yılında Brain Armstrong tarafından kurulan kripto para borsası, 100’den fazla ülkede hizmet veriyor ve 68 Milyonun üzerinde kullanıcısı mevcut.

Sanal para birimlerinin alınıp satıldığı Coinbase internet sitesi, çoğunlukla teknoloji hisselerinin işlem gördüğü Nasdaq borsasında halka açılmıştı.

Coinbase’in en önemli özelliklerinden birisi sitenin saldırıya uğraması durumunda kullanıcılara ait varlıkların sigorta kapsamında koruma altına alınmış olmasıdır.

Borsanın kötü yanı ise diğer kripto para borsalarına göre daha fazla komisyon ücreti almasıdır.

Güvenilir Kripto Para Borsaları (coinbase)

Coinbase, Coinmarketcap verilerine göre 9,829,388,126.50 Milyar Dolarlık piyasa hacmi ile dünyadaki en büyük ikinci kripto para borsası konumunu koruyor.

3- FTX

FTX, türevler ve kaldıraçlı ürünler konusunda uzmanlaşmış lider bir merkezi kripto para borsasıdır. 2018 yılında MIT mezunu ve eski Jane Street Capital uluslararası ETF tüccarı Sam Bankman-Fried tarafından kurulan FTX, türevler, opsiyonlar, volatilite ürünleri ve kaldıraçlı tokenler dahil olmak üzere bir dizi yenilikçi ticaret ürünü sunmaktadır. Ayrıca BTC/USDT, ETH/USDT, XRP/USDT ve yerel tokeni FTT/USDT gibi 100’den fazla farklı ticaret çiftinde spot piyasalar sağlar.

FTX, işlem hacmi bakımından dünyanın en büyük kripto para borsası olan Binance ile ortaklığı bulunan, vadeli işlemler açısından dünyanın en büyük kripto para borsalarından birisidir.

Güvenilir Kripto Para Borsaları (ftx)

Kendisini bir kripto türev borsası olarak tanımlayan FTX, Coinmarketcap verilerine göre 24,124,353,908.77 Milyar Dolarlık piyasa hacmi ile en büyük dördüncü kripto para borsası olarak bilinmektedir.

4- Kraken

Kraken 2011 yılında kriptoyu erken benimseyen isimlerden biri olan Jesse Powell tarafından kuruldu ve 2013 yılında piyasaya sürüldü. O zamandan bu yana sektörün en saygın borsalarından biridir.

2011 yılında kurulan ABD merkezli Kraken euro cinsinden bitcoin ve altcoin ticareti konusunda en büyük kripto borsasıdır. Ayrıca, kapsamlı güvenlik önlemleri, öz düzenlemeli yaklaşımı ve güvenlik kontrolleri göz önüne alındığında en güvenli borsalardan biridir. Bir diğer büyük artısı ise ücretsiz para yatırma ve oldukça rekabetçi para çekme ve işlem ücretleri sunarak sektörün en ucuzları arasında yer almasıdır. Bunun yanı sıra web platformunu ya da mobil uygulamalarından birini kullanarak hareket halindeyken de işlem yapabilirsiniz.

Güvenilir Kripto Para Borsaları (kraken)

Kraken, Coinmarketcap verilerine göre 2,426,619,852.52 Milyar Dolarlık piyasa hacmi ile en büyük beşinci kripto para borsası olarak bilinmektedir.

5- BtcTurk

Son olarak Türk bir kripto para borsası olan BtcTurk‘u sizin için listelemek istedik. Borsa skoru ve piyasa hacmi bakımından son zamanlarda aşağı yönlü bir düşüş gösterse de Türk borsaları arasında en yüksek piyasa hacmine sahip bir kripto para borsasıdır.

BtcTurk, 2013 yılında Türk lirası ile ilk Bitcoin alım satım işleminin gerçekleştirildiği Türkiye’nin Türk lirası tabanlı kriptopara alım satım platformudur. 1 Temmuz 2013 tarihinde iş insanı Kerem Tibuk tarafından kurulmuş, 2018 yılında QNB Finansinvest CEO’su Özgür Güneri tarafından devralınmıştır.

Güvenilir Kripto Para Borsaları (btcturk)
Kaynak: Btcturk.com

2019 yılında, Yeni Malatyaspor isim ve forma sponsorluğu, 2020’de Kadın ve Erkek Futbol Milli takımlarımıza ana sponsor olmuşlardır.

BtcTurk, Coinmarketcap verilerine göre 985,345,841.28 Milyon Dolarlık piyasa hacmi ile kripto para borsaları dünya sıralamasında piyasa hacmi bakımından 40. sırada bulunmaktadır.

Bir Cevap Yaz

kriptobio Hakkında

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *