«

ABD Federal Rezervi, Pazartesi günü yayınlanan en son Finansal İstikrar Raporunda, önümüzdeki 12 ila 18 ay boyunca ABD finansal istikrarına yönelik en büyük riskler arasında kripto para birimleri ve stabilcoinleri sıraladı. 

FED Raporuna Göre Kripto Paralar ve Stabilcoinler 5. Sırada

Fed raporu, yılda iki kez olmak üzere ilkbahar ve sonbahar mevsimleri aylarında basılır. FED’in raporuna göre finansal istikrara yönelik potansiyel risk olarak belirtilen kripto paralar ABD-Çin tansiyonundan hemen sonra geliyor.

FED Raporuna Göre Stabilcoinler Risk Listesinde

Stabilcoin’ler Neden Tehdit Olarak Görüldü?

Durağan madeni paralarla ilgili rapor bölümü, bunları, altın, fiat para birimleri veya devlet tahvilleri gibi istikrarlı bir zincir dışı varlığa sabitlendiği “sözde” blokajlarda ihraç edilen ve işlem gören dijital varlıklar olarak tanımladı. Raporda ayrıca, stabilcoinlerin değerinin son 12 ayda katlanarak beş kat artarak Ekim 2021 itibariyle 130 milyar dolara yükseldiği belirtildi. 

İşte Fed’in yayınında belirtilen endişenin ana nedenleri:

  • Piyasa değerine göre en büyük sabit paralar, herhangi bir zamanda ABD doları cinsinden sabit bir değerde itfa edilebilir olmayı vaat ediyor, ancak her bir jeton, fiat eşdeğeri ile 1:1 oranında desteklenmeyebilir. Bunun yerine, bazı stabilcoinler, değer kaybedebilecek veya likit olmayan hale gelebilecek ticari tahvillerle desteklenmektedir. Bu varlıklar değer kaybederse, stablecoin ihraççıları geri ödeme taleplerini karşılayamayabilir.  
  • Stablecoin’lerin, belirli para piyasası fonlarına benzer yapısal zayıflıkları vardır ve bu da onları, hesaplarını bir anda boşaltabilecek yatırımcılar tarafından tasfiye işlemlerine karşı hassas hale getirir. 
  • Rapor, bu eksikliklerin, stabilcoinleri destekleyen bazı varlıklarla ilgili şeffaflık ve yönetişim standartlarının eksikliği nedeniyle büyütülebileceğini belirtiyor. 
  • Son olarak, ödemelerde stabilcoinlerin potansiyel kullanımı ve büyüme kapasiteleri de ödeme ve finansal sistemler için risk oluşturabilir.

FED’in Rapor Kapsamı

Toplam rapor 80 sayfadan fazladır ve kriptolar ve sabit paraların ötesinde birçok konuyu kapsar. Fed belgenin başlarında, raporun amacının ABD finansal sisteminin dayanıklılığına ilişkin kendi bakış açısını sağlamak ve “…kamuoyunun anlayışını teşvik etmek ve Federal Rezerv’in bu konudaki görüşleri için şeffaflığı ve hesap verebilirliği artırmak” olduğunu belirtiyor.” 

Spesifik stablecoin tehditleri ister gerçek ister aşırı şişirilmiş FUD olsun, Fed üyelerinin bu rapora dahil etmesi için yeterince gerçekti. Bununla birlikte, stabilcoin güvenlik açıkları olarak belirtilen dört madde işaretinin de ABD doları dahil olmak üzere çoğu itibari para birimi için geçerli olabileceği ikna edici bir şekilde tartışılabilir. Bu, özellikle hükümetin son birkaç yıldaki mali ve para politikaları bağlamında düşünüldüğünde doğrudur. 

Bir Cevap Yaz

kriptobio Hakkında

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *