«

“Ethereum” kelimesi, merkezi olmayan bir “dünya bilgisayarı” olarak düşünülebilecek platformun kendisine atıfta bulunur. Madeni paranın kendisi daha doğru bir şekilde Ether (ETH) olarak adlandırılır. Ancak bu terimler çoğu zaman birbirinin yerine kullanılmaktadır.

Ether satın aldığınızda, dünya bilgisayarı olan Ethereum platformu tarafından kullanılan ETH paralarını satın almış olursunuz.

Dünya Bilgisayarı

Blok zincirleri, komut dosyaları çalıştırabilen bilgisayarlar olarak düşünülebilir (komut dosyaları, bilgisayarlara ne yapacaklarını söyleyen kod satırlarıdır). Örneğin Bitcoin blok zinciri, insanların birbirine Bitcoin paraları göndermesine izin veren komut dosyaları çalıştırabilir.

Bununla birlikte, Ethereum blok zinciri, çok daha geniş bir yelpazede daha karmaşık komut dosyalarını çalıştırmak üzere programlanmak üzere tasarlanmıştır. Bu tür senaryolar, insanların “akıllı sözleşmeleri” tartışırken bahsettikleri şeydir.

Bu akıllı sözleşme komut dosyaları daha sonra merkezi olmayan uygulamalar veya “dapp’ler” oluşturmak için birleştirilebilir. Dapp’ler temel olarak bir blok zinciri üzerinde çalışan bilgisayar programlarıdır.

Şu anda, Ethereum dünya bilgisayarı yüzlerce dapp’e ev sahipliği yapıyor. En popüler olanlar arasında oyunlar, kumar platformları, pazar yerleri ve borsalar bulunmaktadır. Ayrıca sosyal ağlar, medya kuruluşları, kimlik hizmetleri, bulut depolama platformları ve finansal hizmetler de bulunmaktadır. Buradaki fikir, normal bir bilgisayarda çalıştırılabilen hemen hemen her tür programın Ethereum üzerinde oluşturulup çalıştırılabilmesidir.

Aynı zamanda, Ethereum blok zincirinde çalışacak ve birçok farklı jetondan oluşan bir ekosistem yaratan birçok başka tokene de ev sahipliği yapıyor. Ethereum uyumlu belirteçler, ERC20 adı verilen bir standart kullananlardır. Bir ERC20 belirtecine referans gördüğünüzde, bunun temel olarak ana Ethereum blok zincirinde yaşayan bir belirteç olduğu anlamına gelir.

Akıllı sözleşmeleri normal komut dosyalarından ve dapp’leri uygulamalardan çok farklı yapan şey, ademi merkeziyetçiliktir.

Merkezi sistemler

Merkezi bir sistem, tek bir varlığın kontrolü altında olan sistemdir. Yani merkezi bir sistem kullandığınızda, o varlığa çok güveniyorsunuz.

Örneğin, çevrimiçi poker oynuyorsanız, genellikle sitenin sahibinin hile yapmadığına güvenmeniz gerekir. Size karşı oynamadıklarını ve kartlarınıza bakmadıklarını veya rakiplerinizden rüşvet almadıklarını veya kimin hangi kartları alacağını seçmediklerini ummalısınız. Ve sadece, hak ettiğiniz tüm kazançları gerçekten ödemelerini ummalısınız.

Bu, ister çevrimiçi bir poker sitesi isterse tüm bir banka olsun, çoğu sistem bugünlerde bu şekilde çalışıyor. Her zaman aldatılma şansı olduğunu kabul ederken, doğru şeyi yapmaları için onlara güvenmelisin.

Merkezi olmayan bir sistem olarak Ethereum

Ethereum gibi merkezi olmayan bir sistem, herhangi bir varlığın kontrolü altında değildir. Çoğu blok zinciri gibi, dünyanın her yerindeki binlerce farklı varlık tarafından işletiliyor ve hiçbiri üzerinde gerçek bir kontrole sahip değil.

Birçok merkezi sistemin aksine, Ethereum’un programlaması açık kaynaktır ve tüm dünyanın görmesi için çıplaktır. Doğru bilgi birikimine sahip olan herkes, tam olarak nasıl çalıştığını görebilir ve hatta Ethereum’un kendisini nasıl geliştirebileceği konusunda önerilerde bulunabilir.

Ethereum üzerinde çalışan programlar da benzer şekilde şeffaftır. Örneğin, Ethereum tabanlı bir çevrimiçi poker sitesinde oynuyorsanız, tam olarak nasıl programlandığını görebilir ve tüm oyuncular için adil olduğundan, kimsenin başkasının elini göremediğinden ve kazançların otomatik olarak olduğundan %100 emin olabilirsiniz. uygun olarak ödenir.

Buradaki fikir, uygun şekilde merkezi olmayan bir blok zincirinde, dünyada bu komut dosyasının tam olarak programlandığı gibi yürütülmesini engelleyebilecek tek bir varlık olmadığıdır.

Ethereum’un Dezavantajları

Bu tür blok zinciri dünya bilgisayarlarıyla ilgili ilk sorunlardan biri, merkezi bir sistemden daha yavaş, daha pahalı ve kullanımının daha zor olmasıdır.

  • Daha Yavaş: Merkezi olmayan yapıları, blok zincirlerinin genellikle eşdeğer merkezi sistemlerden çok daha yavaş olacağı anlamına gelir. Bunun nedeni, akıllı sözleşmeler ve dapp’ler tarafından taşınan veriler de dahil olmak üzere verilerin bloklara sıkıştırılması gerektiğidir; bu, genellikle bir kuyruğa katılmak, bir ücret koymak ve ardından bir blok zinciri madencisinin işleminizi işlemesini beklemek anlamına gelir. Merkezi sistemler boşluk daralmasına rağmen, tipik olarak merkezi olmayan blok zincirlerinden çok daha hızlı veri gönderir ve alır.
  • Daha pahalı: Ethereum blok zincirinde işlem yapmak, çok küçük miktarlarda Ether ile ödenen ücretleri içerir. Bu ücretler gaz olarak bilinir ve maliyetleri, ağın ne kadar meşgul olduğu ve çalıştırılan komut dosyasının ne kadar karmaşık olduğu gibi faktörlere bağlı olarak değişir. Daha karmaşık hesaplama işlemleri daha büyüktür (bayt, megabayt vb. olarak ölçüldüğü gibi), bu da blok zincirinde daha fazla yer kapladıkları ve daha pahalı olacağı anlamına gelir.
  • Daha da zor: Dünya bilgisayarında maliyetler tahmin edilemez olabilir, programlar genellikle çok karmaşık olamaz ve yanlış bir şey alırsanız başka bir şey olmaz. Merkezi olmayan bir sistem olarak Ethereum’un yardım masası veya müşteri hizmetleri yoktur ve bir hata yaparsanız kalıcı olarak para kaybetme riskiyle karşı karşıya kalırsınız. Ethereum programlama ve kullanıcı hataları, şimdiye kadar yüz milyonlarca dolar değerinde Ether kaybına neden oldu.
  • Diğer problemler: Diğer problemler, akıllı sözleşmelerin ve dapp’lerin mevcut kullanışlılığını da sınırlar. Ana sorunlardan biri, en iyi akıllı sözleşmenin bile yalnızca veri kaynakları kadar iyi olmasıdır. Örneğin, yalnızca 18 yaşın üzerindeki kişiler tarafından kullanılabilen bir akıllı sözleşme tasarlamak isteyebilirsiniz, ancak yine de dünya bilgisayarının birinin 18’in üzerinde olup olmadığını %100 oranında kontrol etmesi için bir yol düşünmeniz gerekir. güvenilir. Ve eğer çözümünüz %100 güvenilir değilse, bunun için muhtemelen merkezi olmayan bir sistem kullanmaya değmez.

“Ethereum’un tepesindeki startup’lara sık sık sorduğum şey, ‘Lütfen bana Ethereum blok zincirini kullanmanın neden Excel’i kullanmaktan daha iyi olduğunu söyleyebilir misiniz?’ Ve eğer iyi bir cevap bulabilirlerse, işte o zaman gerçekten ilginç bir şeye sahip olduğunuzu bilirsiniz.”

Vitalik Buterin

Ethereum için sırada ne var?

Ethereum’un yol haritası genişliyor ve iddialı. ETH’nin daha fazla tüccar tarafından kabul edilmesini sağlamak için güçlü bir dürtünün yanı sıra, Ethereum’un geleceğinde bazı umut verici şeyler var.

  • Daha fazla dapp. Ethereum, merkezi olmayan uygulamalar oluşturmak için bir platformdur. Akıllı sözleşmelerden kitle fonlaması projelerine ve otonom organizasyonlara kadar, bir bilgisayarın sadece onun için yazılan yazılım kadar etkili olması gibi, Ethereum da sadece üzerinde çalışan dapp’ler kadar başarılıdır. Bu, basit Ethereum kullanıcılarından yatırımcılara, geliştiricilere ve bir bütün olarak kripto para birimi topluluğuna kadar herkes için kesinlikle heyecan verici bir zaman.
  • Proof-of-stakeNEM’de kullanılan önemlilik kanıtı sistemine benzer şekilde, Ethereum, bir iş kanıtı (POW) madenciliği yönteminden, bunun yerine bir hisse kanıtı (POS) nesline geçiş üzerinde çalışıyor.
Bir Cevap Yaz

kriptobio Hakkında

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *