«
  • Ethereum kurucusu Vitalik Buterin, El Salvador başkanı Nayib Bukele’yi ülkede bitcoin’i zorla benimsemesi nedeniyle eleştirdi.
  • Buterin ayrıca Bukele’yi desteklemek için “Bitcoin maksimalistlerini” çağırdı.
ethereum kurucusu

Ethereum kurucusu Vitalik Buterin Cuma günü El Salvador başkanı Nayib Bukele’yi ülkedeki işletmeleri bitcoin’i benimsemeye zorladığı için eleştirdi. Buterin ayrıca Bukele’yi destekledikleri için “Bitcoin maksimalistlerini” de çağırdı.

Buterin bir Reddit gönderisinde, “İşletmelerin belirli bir kripto para birimini kabul etmesini zorunlu kılmak, kripto alanı için çok önemli olması gereken özgürlük ideallerine aykırı” dedi. 

Geçen ay Bitcoin, El Salvador’da yasal ihale haline geldi. Ülkenin bireylerinin kripto para birimini kullanması isteğe bağlıdır, ancak tüm şirketler bunu yapacak teknolojiye sahip oldukları sürece bitcoin’i kabul etmelidir.

El Salvador’un Bitcoin Yasası’nın 7. maddesi, “Her ekonomik ajan, kendisine bir mal veya hizmet edinen kişi tarafından teklif edildiğinde bitcoin’i ödeme olarak kabul etmelidir” diyor. 

Yine 7. Maddeye göre “Bitcoin’de işlem yapmalarına izin veren teknolojilere açık ve kötü şöhretli bir gerçekle erişimi olmayanlar, bu yasanın 7. Maddesinde ifade edilen yükümlülükten muaftır. Nüfusun Bitcoin işlemlerine erişebilmesini sağlamak için devlet, bunun için gerekli eğitim ve mekanizmaları teşvik edecektir.”

Buterin’e göre, Bitcoin’i onları eğitmek için neredeyse hiçbir girişimde bulunmadan insanlara zorlama stratejisi “pervasız” ve “çok sayıda masum insanın saldırıya uğraması veya dolandırılma riski taşıyor.”

Buterin, “El Salvador Başkanını eleştirmeden öven herkese yazıklar olsun (tamam, tamam, sorumlu ana kişileri çağıracağım: Bitcoin maksimalistlerine yazıklar olsun)” diye yazdı.

Peki ETH?

El Salvador yasal ihale olarak etheri (ETH) seçseydi, Buterin Ethereum maksimalistleri hakkında aynı şeyleri söyler miydi? Bir Reddit kullanıcısı sordu.

Buterin, Ethereum kullanıcılarını ve uygulamalarını birkaç kez eleştirdiğini söyleyerek yanıt verdi. Konunun başka bir yerinde, “belirli bir kripto para birimini” zorunlu kılmanın kriptonun özgürlük fikrine karşı olduğunu söyledi.

Başka bir Reddit kullanıcısı, Bukele’nin düşük fiyata bitcoin alıp almadığını merak etti ve yükselmesini istedi, bu yüzden bitcoin yasasını ülkeye getirdi. Buterin’e göre bu “daha basit ve daha aptalca bir hipotez”.

Buterin; “Hem siyasi nedenlerle hem de bizim gibi bir insan olduğu için, güçlü olduğunu düşündüğü insanlar (yani Amerikalılar) tarafından övülmeyi seviyor. Bitcoin maksimalistlerinin sizi övmesi çok kolay bir topluluk: Güçlü bir konumda olun ve kripto paraları hakkında güzel şeyler yapın veya söyleyin” dedi

Bir Cevap Yaz

kriptobio Hakkında

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *