«

Bağlam açısından, Bitcoin, piyasa değerlemesi açısından komuta eden bir segmente sahiptir. 17 Eylül 2021 itibariyle, Bitcoin’in piyasa değeri 895 milyar dolardı. Bu rakam, kripto genel değerlemesinin yüzde 42’lik sağlıklı bir payını temsil ediyor.

Öte yandan, Ethereum, Bitcoin’in 408 milyar dolarlık piyasa değerinin neredeyse yarısında ikinci oldu. Bu noktada, Ethereum pazar payının yüzde 19’unu temsil ediyor.

Bunlar göze batan ölçülerdir.

Bununla birlikte, bir seviye daha derin ve özellikle Bitcoin maksimalistleri için ilginç hale geliyor.

İlk, en çok desteklenen ve iyi gelişmiş tamamlayıcı ek ekosisteme sahip olan BTC, 500’den fazla farklı pazara sahiptir. Bu erişim, kazanılmış bir övünme hakkıdır ve en hırslı altcoin bile bu seviyedeki likiditeyi hayal edebilir.

İşte kural: Amansız rekabet kripto sahnesinde pazar payı elde etmek isteyen herhangi bir ciddi kripto para borsası BTC’yi listelemelidir. Bu karar, borsanın başka sebepleri olmadığı ve bir altcoin talebi oluşturmak için belirli bir hizmeti teşvik etmeye yönelik olmadığı sürece anlamlıdır.

Ethereum Artık Bitcoin'den Bağımsız Hareket Edebilir

İlk hareket eden avantajıyla birleştiğinde, BTC kendisini kripto ticareti için bir temel olarak kurmuştur, kelimenin tam anlamıyla tüm CEX’lerde ticaret yapmak için kullanılabilir ve gelecek DEX’lerde belirteç olarak listelenmiştir. Kriptodan kriptoya değiş tokuşlarda Bitcoin, altcoinler için likidite sağlayan bir köprü olan çapa para birimidir.

Yine de bu, Ethereum’un çabalarının boşuna olduğu anlamına gelmiyor.

Bitcoin kriptonun kralı iken, Ethereum aynı zamanda DeFi ve NFT‘ler gibi heyecan verici yeniliklere tam anlamıyla güç veren akıllı sözleşmenin kralıdır. Bu nedenle, Ethereum, düğümleri desteklemek için milyarlarca dolar basan açık ara en kazançlı platformdur. İstatistikler, Uniswap gibi bazı Ethereum dApp’lerinin bile madencilere Bitcoin’den daha fazla işlem ücreti ürettiğini gösteriyor.

Bu nedenle bu, ETH’nin yatırımcıların/tüccarların her zaman portföylerine dahil etmek istediği vazgeçilmez bir varlık olduğu anlamına gelir.

Buna göre, ETH’nin baz veya fiyat olduğu 400’den fazla kripto para çifti vardır. Bu nedenle ETH, ikinci en likit dijital varlıktır. Çoğu Ethereum’da olan DEX’leri faktoringle, çoğunlukla CEX’lerde listelenen bir kripto para olan BTC’yi aşan daha fazla ETH çifti olabilir.

Bu kaçınılmaz olarak şu soruyu akla getiriyor: ETH, BTC’den ayrılmaya ve bağımsız hareket etmeye hazır mı?

Yatırım ve ticaret nedenleriyle tatmin edici bir şekilde cevaplanması gereken uygun bir alıntıdır.

Bitcoin en görünür varlıktır ve kurumlar tarafından açık ara en çok benimsenen varlıktır, manşetlere takılır, hatta kripto piyasasının nabzını ayarlar. Piyasa kargaşası dönemlerinde, 7 Eylül veya 19 Mayıs’taki düşüş, BTC’nin yarılanmadan daha fazlası, ETH ve diğer altcoinlerin yüzde 60’ın üzerinde düştüğünü gördü.

ETH, yüksek çift sayısı ve likiditesi nedeniyle ayrışmaya hazır mı?

Şimdilik, cevap hem evet hem de hayır olabilir. ETH ve altcoinlerin faaliyetine rağmen BTC, ilk hamle avantajı nedeniyle dünya çapında tanınan daha da iyi bir altyapı ile en çok benimsenen şey olduğu için durum açıkça ortada.

Bitcoin ayrıca El Salvador’da yasal ihaledir ve Fortune 500 firmaları tarafından tutulmaktadır. Yakında, ABD SEC ilk Bitcoin ETF’yi onaylayabilir ve daha fazla kurumsal yatırım için taşkın kapılarını açabilir. 

Ethereum Artık Bitcoin'den Bağımsız Hareket Edebilir

Aynı zamanda, SEC yetkililerinin, ETH ve çoğu altcoin’in aksine BTC’nin bir yardımcı program olduğuna ikna olduklarını unutmayın.

Düzenleyici netlik ve SEC’in bir BTC ETF’yi onaylama olasılığı ile desteklenen Bitcoin, bu durumda daha ağır yatırımcılar ve gözbebekleri ile sonuçlanacak. Dünyanın yüzde 20’sinden daha azının kripto ve BTC’nin farkında olduğu için, girenler dallanmadan önce Bitcoin hakkında bilgi edinecek, başka ilgi alanları geliştirecek ve büyük olasılıkla Ethereum’u ve geniş ekosistemini keşfedeceklerdi.

  • Ethereum Artış Nedeni

Bununla birlikte, ETH’nin bağımsızlığını ve ayrışmayı hızlandırabilecek şey temel faktörler olacaktır.

Hiç şüphe yok ki, Ethereum geliştiricileri, EIP-1559’u etkinleştirme konusundaki ortak çabalarını açıklayarak Bitcoin ile olan boşluğu daraltmaya da hevesli.

Uzun vadede, ETH enflasyonu Bitcoin’den daha düşük olacak ve bu da onu, kurucusu Satoshi’nin elektronik para olduğunu söylediği BTC’den daha iyi bir para biçimi haline getirecek.

Bu üstünlük beklentisi, Ethereum’u, Bitcoin olayları tarafından taşınmaz bağımsız bir ekosisteme dönüşmesine izin vererek destekleyecektir. Tablolar değiştikçe Bitcoin’i etkileyen ETH’nin trend belirleyici olacağı bile olabilir.

Bu ayrışma gerçekleştiğinde, piyasanın, başka herhangi bir piyasayla ilişkilendirilecek veya ilişkilendirilmeyecek bir varlığa sıçramak için bir alternatifi olacaktır.

Bir Cevap Yaz

kriptobio Hakkında

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *