«

Ethereum, blok zinciri ağacını diğer herhangi bir kripto para biriminden çok daha uzun süre sallamayı başardı. Bununla birlikte, bitcoin ile ilgili işlemler ve haberler hiçbir zaman bu blok zincirinin gelişimi ile ilgili olmamıştır. Bunun yerine, BTC’yi daha geniş bir ölçekte kullanmanın insani adımlarıyla ilgiliydi. 

Ethereum, BTC hareketinin ve haberlerinin tamamen tersidir. ETH ile ilgili bilgilerin çoğu, ERC-20 jetonları, sık güncellemeler, gelişmeler ve daha yakın zamanda, işlem doğrulamasının Proof of Stake algoritmasına geçme taahhüdü olsun, ekosistem büyümesiyle ilgili olmuştur. 

ETH, bir PoS algoritmasına geçiş için çok önemli bir adım attığı için şimdi tüm zamanların en yüksek seviyesinde. Bu çevre için iyi olsa da, PoS’a geçiş, madenciliği kullanıcılar için tamamen geçersiz hale getirecek. 

Tam geçiş gerçeğe yakın olmasa da, 28 Ekim 2021’de başlatılan Altair güncellemesi, değişikliğin ETH ağına nasıl geleceğine dair fikir veriyor. Önerilen PoS geçişinden sonra, doğrulayıcılar işlemleri yalnızca ellerinde bulundurdukları ETH jetonlarının miktarına göre doğrulayabilecektir.

Ethereum, Altair Güncellemesi İle ETH 2.0'a Bir Adım Daha Yaklaştı. Altair Güncellemesi Nedir?

Altair Güncellemesi Nedir?

Basit bir ifadeyle, Altair yükseltmesi, PoS’u gerçeğe dönüştürmenin ilk adımıdır. Altair, 2021’de ETH işaret zincirindeki ilk yükseltme olacak ve PoS’u Ethereum ekosistemine tanıtacak. Şimdilik, Ethereum hem PoW hem de PoS algoritmalarında paralel çalışır ve her ikisinin de aktif doğrulayıcıları vardır. Ancak kullanıcı işlemleri PoW zincirinde gerçekleşiyor. Altair yükseltmesinin ekosisteme başarılı bir şekilde entegrasyonunun ardından, ETH, Proof of Stake algoritmasına geçme hedefini gerçekleştirmeye bir adım daha yaklaşacak. 

Altair Güncellemesi Neden Önemli

Altair, Aralık 2020′de piyasaya sürülmesinden bu yana Ethereum Beacon Chain’e yapılan ilk yükseltmedir. Beacon Chain, Ethereum ekosistemine PoS sunduğu için önemlidir.

Beiko, şu anda Ethereum’un birbirine paralel çalışan bir PoS ve PoW zincirine sahip olduğunu söylüyor. Her iki zincirin de doğrulayıcıları vardır, ancak yalnızca PoW zinciri kullanıcıların işlemlerini işler. Ancak 2022′de Ethereum blok zinciri, Beacon Chain ile tamamen birleşecek ve onu bir PoW modelinden tamamen bir PoS modeline kaydıracak.

Altair önemlidir çünkü Beacon Chain’in “düzgün çalıştığından” emin olmak için bir tür testtir, diyor Beiko. Yükseltme, PoS’a tam geçişin mümkün olduğunu gösteriyor, diyor.

“Bu, PoS mekanizmasını yükseltebileceğimizi gösteriyor ve bu, gelecek yıl geçiş için bir ön koşul, Bu, gelecek yıl [Eth2] geçişi için işlerin iyi gitme ihtimalinin biraz daha yüksek olduğu anlamına geliyor.”

Altair, Beacon Chain’i yükseltmeye ek olarak, Ethereum ağına iki önemli değişiklik de uyguladı: Ethereum’un ademi merkeziyetçiliğini ilerleten, “hafif istemciler” veya cep telefonları gibi işlemleri doğrulayabilen daha düşük güçlü cihazlar için destek ekledi.

Bir Cevap Yaz

kriptobio Hakkında

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *