«

EIP-3554 uygulaması, zorluk bombasının aktivasyonunu altı ay geciktirerek madenciler için fazladan zaman sağlıyor. Ancak PoS geçişiyle ilgili gelişmeler, Ethereum madencilerinin gelirlerinin yavaş yavaş sıfıra ineceğini açıkça ortaya koyuyor.

Ethereum çekirdek geliştiricileri, hızlı bir şekilde Proof-of-stake (PoS) blok zincirine geçmek için çok çalışıyorlar. 29 Eylül Perşembe günü, Ethereum blok zinciri, EIP-3554 (Ethereum İyileştirme Önerisi) ile başka bir güncelleme aldı.

Ethereum topluluğu, ETH madenciliği sürecini elden geçirmenin bir yolu üzerinde aktif olarak çalışıyor. Ancak, en büyük zorluk, zorluk bombası ile çalışmak olmuştur. Bu Ethereum zorluk bombası kavramı, Ethereum blok zinciri ağındaki yeni blokları çıkarmak için gereken madencilik zorluğu ve zaman seviyesindeki bir artışı ifade eder. CNBC’ye konuşan Ethereum’un protokol geliştiricileri koordinatörü Tim Beiko şunları söyledi:

“Ethereum’da madenciliği katlanarak zorlaştıran bir mekanizma. Ağa yapay olarak madenci ekliyoruz, bu da zorluğu artırıyor ve ağdaki diğer tüm madencilerin aslında bir blok madenciliği yapmasını zorlaştırıyor.”

EIP-3554 uygulaması, zorluk bombasının aktivasyonunu altı ay daha geciktiriyor. EIP-3554 patladığında, Ethereum’u parçalanamaz hale getirecektir.

PoS Ethereum 2.0’a Geçiş

En büyük iki blok zinciri platformu Bitcoin ve Ethereum, İş Kanıtı (PoW) fikir birliği modelini takip ediyor. Bu, yeni blokların madenciliğini ve blok zinciri ağına eklenmesini içerir.

PoW modelleri, üst düzey donanım ve büyük güç tüketimi gerektirdiğinden eleştiriler aldı. Ayrıca, bu modelleri benimseyen blok zincirleri de ölçeklenebilirlik sorunlarıyla karşı karşıya kaldı. Bu nedenle, Ethereum, geniş çapta ölçeklenebilir bir Hisse Kanıtı (PoS) modeline geçmek için harekete geçiyor.

Ethereum geliştirme ekibi ayrıca bir düğüm doğrulayıcısı olmak için ETH stake etme sınırını da azaltıyor. Önceden, doğrulayıcıların şaşırtıcı bir şekilde 4,2 milyon dolar değerinde en az 1500 ETH hissesi olması gerekiyordu.

Yeni Proof-of-Stake (PoS) teklifi, bunu şu anda yaklaşık 90.000 $ değerinde yalnızca 32 ETH’ye indiriyor. Beiko, “Hala önemsiz bir miktar değil, ancak çok daha erişilebilir bir sistem” dedi.

  • Ethereum Madencilik Havuzu BeePool Kapanıyor

Son birkaç aydır Ethereum topluluğu, Beacon zincirindeki PoS iş akışlarını test ediyor. Bununla birlikte, Ethereum geliştiricileri, PoS uygulamasıyla ilgili çeşitli zorluklarla karşılaşmaktadır. Beiko dedi ki:

“Diğer hisse kanıtı sistemlerinde gördüğümüz artan merkezileşme gibi şeyleri ele almak için çok fazla teknik çalışma olacağını biliyorduk. Bunu, diğer tüm hisse kanıtı ağlarından bir veya iki büyüklük sırası daha fazla doğrulayıcının bulunduğu Beacon zinciriyle başardık.”

Tabii ki, Ethereum madenci topluluğu bundan memnun değil çünkü PoS Ethereum 2.0 onların finansal çıkarlarını tehlikeye atacak. PoS platformuna tam geçiş sonrası, Ethereum madencilik geliri sıfıra düşecek.

Geçen ayki Londra Hardfork yükseltmesi, bunun geleceğini zaten ima etti. EIP-1559 gaz yakma mekanizması, Ethereum blok zincirini zamanla deflasyona uğratır. Bu, Etheruem ağındaki yüksek komisyon ücreti sorununu azaltmaktı.

Bir Cevap Yaz

kriptobio Hakkında

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *