«

Borsa yatırım fonu (ETF), bir endeks, sektör, emtia veya başka bir varlığı izleyen ancak normal bir hisse senedi gibi borsada satın alınabilen veya satılabilen bir menkul kıymet türüdür. Bir ETF, tek bir emtia fiyatından geniş ve çeşitli menkul kıymetler koleksiyonuna kadar her şeyi takip edecek şekilde yapılandırılabilir. ETF’ler, belirli yatırım stratejilerini izlemek için bile yapılandırılabilir.

İyi bilinen bir örnek, S&P 500 Endeksini izleyen SPDR S&P 500 ETF’dir. ETF’ler, hisse senetleri, emtialar, tahviller veya yatırım türlerinin bir karışımı dahil olmak üzere birçok yatırım türünü içerebilir. Borsada işlem gören bir fon, pazarlanabilir bir menkul kıymettir, yani kolayca alınıp satılmasına izin veren ilişkili bir fiyatı vardır.

ETF Nedir? (Exchange-Traded Fund)

ETF Nedir?

  • Borsa yatırım fonu (ETF), tıpkı bir hisse senedi gibi bir borsada işlem gören bir menkul kıymetler sepetidir.
  • ETF hisse fiyatları, ETF alınıp satıldığından tüm gün dalgalanır; bu, piyasa kapandıktan sonra günde yalnızca bir kez işlem gören yatırım fonlarından farklıdır.
  • ETF’ler, hisse senetleri, emtialar veya tahviller dahil olmak üzere her türlü yatırımı içerebilir; bazıları yalnızca ABD’ye ait holdingler sunarken, diğerleri uluslararasıdır.
  • ETF’ler, hisse senetlerini tek tek satın almaktan daha düşük gider oranları ve daha az komisyoncu komisyonu sunar.

Kripto Para ETF’leri Nedir?

  • Kripto Para ETF’leri, tek bir kripto para birimini veya farklı dijital tokenler ve para birimlerinden oluşan bir sepeti izler. 
  • Kripto Para ETF’leri halihazırda birçok ülkede işlem görüyor, ancak şu ana kadar ABD’deki düzenleyiciler, bu tür ürünleri borsalarda sunmaya yönelik birçok girişimi reddetti.
  • ETF’lerin faydaları arasında düşük sahip olma maliyeti, çeşitlendirme ve kripto tokenlerinin toplanmasıyla ilgili bilgi ve zaman yoğun işlevlerin dış kaynak kullanımı yer alır.
  • Piyasada, yatırımcıların dijital varlıkları kendilerinin yönetmesine gerek kalmadan kripto para birimine maruz kalmaya izin veren bir dizi alternatif fon var.

Kripto Para ETF Nasıl Çalışır?

İki tür kripto para birimi ETF’si vardır. İlk tür, fiziksel kripto para birimleri tarafından desteklenmektedir. Fonu yöneten yatırım firması kripto para alımları yapar ve madeni paraların mülkiyeti hisse olarak temsil edilir. Yatırımcılar, ETF’de hisse satın alarak dolaylı olarak kripto para birimlerine sahip olacaklar. Böylece, hissedarlar, eşlik eden masraf ve onlara doğrudan sahip olma riski olmaksızın kripto para birimlerine maruz kalabilirler.

İkinci tür kripto para birimi ETF, vadeli işlem sözleşmeleri ve kripto para borsasında işlem gören ürünler (ETP’ler) gibi kripto para birimi türevlerini izleyen sentetik bir türevdir. Örneğin, Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’na (SEC) önerilen birçok ETF, Chicago Ticaret Borsası’nda (CME) işlem gören Bitcoin vadeli işlem sözleşmelerinin fiyatlarını takip ediyor.

Bir ETF, tıpkı hisse senetleri gibi bir borsada işlem gördüğü için borsada işlem gören fon olarak adlandırılır . Bir ETF’nin hisselerinin fiyatı, hisseler piyasada alınıp satıldıkça işlem günü boyunca değişecektir. Bu, bir borsada işlem görmeyen ve piyasalar kapandıktan sonra günde yalnızca bir kez işlem gören yatırım fonlarından farklıdır. Ek olarak, ETF’ler, yatırım fonlarına kıyasla daha uygun maliyetli ve daha likit olma eğilimindedir.

Bir Cevap Yaz

kriptobio Hakkında

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *