«

Bitcoin Mining Konseyi (BMC) geçtiğimiz günlerde bulgularını yayınladı. Raporda dünya enerji tüketimi ile bitcoin enerji tüketimi karşılaştırılması dikkat çekiyor. 2021 yılı 3. Çeyrek araştırmasına göre küresel Bitcoin (BTC) madencilik sektörü sürdürülebilir enerji kullanımını artırarak devam ediyor.

BMC, MicroStrategy ve CEO’su Michael Saylor ile birlikte en büyük Bitcoin madencilik şirketlerinden bazılarının desteğiyle Mayıs 2021’de kurulan gönüllü bir Bitcoin madencileri derneğidir.

Dünya Enerji Tüketimi ve Bitcoin Sürdürülebilir Enerji Tüketimi  

En son gönüllü sektör anketinde BMC, mevcut küresel Bitcoin ağının %33’ünden sürdürülebilir enerji bilgilerini başarıyla topladı.

BMC, “Açıklamalı ‘sürdürülebilir enerji’ terimi, hidro, rüzgar, güneş, nükleer, jeotermal ve karbon bazlı üretim tarafından net karbon kredisi ile üretilen elektrik olarak tanımlandı”

Dünya Enerji Tüketimi ve Madencilik Faaliyetleri Enerji Tüketimi Raporu Yayımlandı

Rapora göre Bitcoin madencilik eylemi sonucu enerji tüketimi 188 TWh (TeraWatt Saat) iken Iran sıralamada sonuncu sırada yer alarak 3.275 TWh, Almanya 3.364 TWh ve en çok enerji tüketiminin gerçekleştiği ülke olan Çin ise 40.406 TWh ile birinci sırada bulunuyor.

Sonuçlara göre, BMC üyeleri ve ankete katılanlar şu anda %65,9 sürdürülebilir enerji karışımıyla elektrik kullanıyor.

Raporda, “Bu verilere dayanarak, küresel madencilik endüstrisinin sürdürülebilir elektrik karışımının 2021’in üçüncü çeyreğinde, 2021’in ikinci çeyreğine göre %3 artarak yaklaşık %57,7’ye yükseldiği ve bu da onu dünyanın en sürdürülebilir endüstrilerinden biri haline getirdiği tahmin ediliyor.”

Çin’in Mayıs ayındaki yasağının neden olduğu Bitcoin madencilik ağının yeniden yapılandırılması, yılın üçüncü çeyreğinde hash oranının yeniden dağıtılmasına neden oldu.

Saylor’a göre, “Bu çeyrekte, yarı iletken teknolojisindeki gelişmeler, Kuzey Amerika madenciliğinin hızlı genişlemesi, Çin Çıkışı ve dünya çapında sürdürülebilir enerji ve modern madencilik tekniklerine doğru rotasyon nedeniyle Bitcoin madenciliği enerji verimliliği ve sürdürülebilirliğinde çarpıcı gelişmeler gördük” dedi.

Sektör katılımcıları tarafından gönüllü veri sunumunun, Bitcoin madencilik endüstrisinin gizemini çözmede önemli bir rol oynadığını hatırlattı.

Bitcoin Enerji Tüketiminde Yeterlik

Eylül ayının sonunda, BMC, küresel Bitcoin madenciliği enerji kullanımını 188 TW/sa olarak tahmin etti ve bu, dünyanın enerji üretiminin yalnızca %0,12’sini oluşturuyor.

Buna ek olarak rapor, Bitcoin madenciliğinin verimsizlikler nedeniyle boşa giden küresel 50.000TW/sa enerjinin %0,38’ini kullandığını ortaya çıkardı. 

Rapor, ABD’ye indirgenerek, ülkede elektrik üretmek ve dağıtmak için kullanılan tüm enerjinin %65’inin kaybolduğuna veya boşa gittiğine dikkat çekti.

Anket sonuçları, yalnızca üçüncü çeyrekte %23 arttığı için Bitcoin madencilik verimliliğinin hızla arttığını doğruladı. 

Rapor, sekiz yıl boyunca Bitcoin madenciliğinin 42 kat daha verimli hale geldiğinin altını çizdi.

Tahmini iyileştirmeleri bozan BMC’ye göre, “Bitcoin madenciliğinde önümüzdeki sekiz yıl içinde önemli ölçüde daha fazla enerji verimliliği olacağı garanti ediliyor.”

Bir Cevap Yaz

kriptobio Hakkında

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *