«

Dogecoin, eşler arası işlemler için yararlı olan merkezi olmayan bir kripto para ödeme ağı olan Bitcoin gibi çalışır. Bitcoin’e benzer şekilde Dogecoin, yeni Dogecoin’i basmak ve işlemleri doğrulamak için bir iş kanıtı konsensüs mekanizması kullanır.

Dogecoin ağı, işlemleri işlemek için bunları düzgün bir şekilde bloklar olarak bilinen gruplara ayırdı. Her blok, belirli bir zaman dilimi içinde Dogecoin ağındaki farklı hesaplar arasındaki her işlemin ayrıntılarını kaydeder. Dogecoin ağ bloklarını bir defterin parçası olarak birbirine bağlar ve bu defteri bireysel kullanıcı bakiyelerinin bir kaydı olarak kullanır.

İş kanıtı, blok zincirindeki bireysel blokların nasıl doğrulandığıdır. Bunu yapmak için bilgisayarlar, karmaşık matematiksel bulmacaları çözmek için çok fazla bilgi işlem gücü ve elektrik kullanır. Bulmacalar, bir bloğun sonuna eklendiğinde bloğu doğrulayan bir sayı bulmaya çalışır. Ödül olarak madenciler yeni basılmış Dogecoin kazanırlar.

Dogecoin’in Tarihi

Şaka olarak başladı. Orijinal kripto para birimi olan Bitcoin, herkesin düşük ücretlerle ve kimseden izin istemeden dijital para alışverişi yapmasına izin veren etkileyici bir teknik yenilikti. Ancak Bitcoin aynı zamanda açık kaynaktı, yani herkes onu kopyalayabilirdi ve bir noktada herkes yaptı, Litecoin ve Peercoin gibi klonlar her yerde ortaya çıktı.

Dogecoin bu trendin komik cevabı. Aralık 2013’te yazılım mühendisleri Billy Markus ve Jackson Palmer tarafından yaratılan bu, Shiba Inu köpeğini içeren ve neredeyse her zaman bolca saçma sapan bir dille anılan Bitcoin’in (daha doğrusu, Bitcoin’e oldukça benzeyen Litecoin) bir kopyasıdır. köpek ve ay ile ilgili metaforlar.

Neredeyse en başından beri, Dogecoin sadık bir takipçi topladı. Kripto fikrini seven ancak Bitcoin ile dalga geçmek isteyen insanları cezbetti. Köpekleri seven insanları cezbetti. Özellikle kripto konusunda ciddi olmayan ama yine de katılmak isteyen herkesi cezbetti.

Herkes anlamıyor. Kurucu ortağı Palmer bile ellerini ondan temizledi. 2018’de Dogecoin’in hızla yükselen fiyatının kripto pazarının aşırı ısındığının bir işareti olduğunu söyledi. Ocak 2018’de “Bence, üzerinde köpek bulunan ve 2 yıldan fazla bir süredir yazılım güncellemesi yayınlamayan bir para biriminin piyasa değeri 1 milyar doların üzerinde olması, genel olarak kripto para birimi alanının durumu hakkında çok şey söylüyor” dedi. ve tabii ki, kripto piyasası birkaç gün sonra korkunç bir çöküş yaşadı.

Dogecoin Teknik Altyapısı Var Mı?

Tam olarak değil. Evet, teknik olarak oldukça sağlam olan Litecoin’in bir kopyası olarak başladığı anlamında öyle. Bir kullanıcının DOGE’yi diğerine izinsiz bir şekilde göndermesine izin veren, kriptografik olarak korunan bir çevrimiçi ağdır. Bitcoin kadar güvenli veya merkezi olmayan olmasa da çalışır.

Ancak Dogecoin hiçbir zaman özellikle yenilikçi olmadı. Elbette, bazı farklılıklar var – Litecoin’den daha kısa bir blok süresi var. Bitcoin’in aksine, arzı sınırlı değil – şu anda 129 milyar DOGE var ve daha fazlası basılabilir. Ancak en büyük fark, Bitcoin ve Litecoin’in aktif olarak yönetilmesi ve hataları ve eksiklikleri gidermek için sık sık güncellenmesidir. Dogecoin ara sıra güncellenir, ancak bazen yeni bir sürüm çıkana kadar yıllar geçer.

Dogecoin 1 Dolar Olur Mu?

Ah, yani fiyatın arttığını gördünüz ve bunun iyi bir yatırım olabileceğini mi düşünüyorsunuz? Dalmaya başlamadan önce bir saniye bekleyin.

Dogecoin büyük bir hayran kitlesine ve dünyanın en zengin insanlarından birinin desteğine sahip olsa da, projenin Bitcoin ve Ethereum gibi diğer büyük kripto para birimleri kadar teknik olarak ilginç olmadığı inkar edilemez.

Bunu, neredeyse hiçbir şey üretmeyen ve boş bir ofiste birkaç kanepeden oluşan, ancak gerçekten harika bir köpek logosuna sahip bir şirketin hissesi olarak düşünün – ve insanlar, nedense, gerçekten, gerçekten çok seviyorlar. Hisse fiyatı yükselebilir mi? Elbette. Ama aynı zamanda sıfıra da düşebilir, çünkü…neden olmasın?

Dogecoin Almalı Mıyım?

2021’de Dogecoin’ler birçok yatırımcı için değerli bir varlık haline geldi. Ancak birçok uzman Dogecoin’in özellikle para birimi olarak iyi bir yatırım olduğunu düşünmüyor. Buna ek olarak, piyasaya sürekli olarak yeni madeni paralar getiriliyordu ve madeni paranın değeri sürekli olarak düşüyordu.

Ayrıca White, Dogecoin’in diğer büyük kripto para birimlerinden daha büyük risklere sahip olabileceği konusunda uyardı. Bu kripto para biriminin kodu ve güvenliği için Bitcoin ve Ethereum için olduğu kadar inceleme yapılmadı. Doge için, aynı zamanda iyi gelişmemiş olan Bitcoin gibi bir para biriminden ziyade, bilgi işlem düzeyinde bir saldırının gerçekleşmesi daha olasıdır .

Herhangi bir kripto para birimi satın almanın bazı riskleri vardır ve Dogecoin de bir istisna değildir. Paranızı yatırmadan önce her zaman birkaç jeton almalısınız, böylece sistem hakkında bilgi edinebilirsiniz. Buna karşılık, bir internet şakası olarak başlayan kriptoya büyük miktarlarda yatırım yapmaktan uzak durmak iyi bir fikir olabilir.

Bir Cevap Yaz

kriptobio Hakkında

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *