Değiştirilemeyen Tokenler – NFT Nedir? (Non-Fungible Token)

non-fungible token

non-fungible token

Değiştirilemeyen tokenler veya NFT’ler, bitcoin ve ethereum gibi kripto para birimlerini destekleyen dijital veritabanı olan blok zincirine bağlı dijital içerik parçalarıdır. NFT’lerden farklı olarak, bu varlıklar değiştirilebilir, yani bir dolar faturası gibi aynı değere sahip başka bir özdeş varlıkla değiştirilebilir veya takas edilebilir.

NFT Nedir?

Basitçe söylemek gerekirse, takas edilemez bir token, çevrimiçi olarak yaşayan ve dijital bir defterde yönetilen türünün tek örneği bir varlıktır.

Dijital olarak benzersiz olan bu varlıklar, özgünlük sertifikasıyla ayrı bir değere eklenir, bu nedenle çevrimiçi olarak bulunsa bile varlık kolayca ve sınırsızca çoğaltılamaz. Bunun nedeni, her NFT’nin blok zincir teknolojisine dayalı merkezi olmayan dijital platformlarda bulunmasıdır. Bir blok zinciri platformundaki işlemler bir dijital deftere yazılır. Bu defter, öğenin sahipliğini doğrulamak için her NFT işlemini herkese açık olarak kaydeder.

NFT Nasıl Çalışır?

Değişmez tokenler olarak da bilinen NFT’ler, Blockchain altyapısını kullanır. Bu teknoloji ile tüm görsel, yazılı ve işitsel çalışmaların dijital ortamda saklanması sağlanabilmektedir. NFT, blockchain teknolojisi kullanılarak oluşturulan varlıkları tanımlamak için kullanılır.

NFT’ler yeni bir koleksiyon türüdür. Ancak, bir pul veya biletin aksine tamamen dijitaldir. NFT’ler, sanat eseri, müzik veya video gibi dijital bir varlık için blok zinciri tarafından oluşturulan bir özgünlük sertifikasıdır. Dijital bir pazardır. Christie’s müzayedesinde 69,3 milyon dolara satılan dijital bir sanat eseriyle pazar büyük ilgi gördü.

Çoğu NFT, Ethereum blok zincirinin bir parçasıdır. Ethereum, bitcoin ve dogecoin gibi bir para birimidir, ancak blok zinciri NFT’leri de destekler. Bir NFT’yi benzersiz yapan şey, tokene bağlı olmasıdır. NFT’ler, benzersiz bir harf ve sayı dizisini hesaplayan bir algoritma olan kriptografik bir karma işlevi aracılığıyla işlenen meta verilere sahiptir. NFT’ler ayrıca birden fazla platformda varlıkların birlikte çalışabilirliği olasılığını oluşturmak için kullanılır.

Hala kafan karıştı, değil mi? Hadi biraz daha karıştıralım. Bir NFT satın almak, varlığa sahip olduğunuz anlamına mı geliyor? Cevap, ne yazık ki, hayır. NFT’yi satın alan kişi, gerçek varlığın sahibi değildir. Token sahibi, belirli dijital varlıkla ilişkili benzersiz tokenin sahipliğini gösteren bir kayda ve karma koda sahiptir. İnsanlar isterlerse varlığı indirebilir veya sosyal medyada kullanabilirler, ancak tokene sahip olmayacaklardır.

NFT Nereden ve Nasıl Satın Alabilirsiniz?

NFT’ler, bir üçüncü taraf çevrimiçi pazar yeri veya NFT değişimi aracılığıyla satın alınır.

2018 yılında kurulan OpenSea, kripto koleksiyonları ve NFT’ler için dünyanın en büyük dijital pazarıdır. NFT işlemleri için diğer popüler siteler arasında Rarible, Superfarm, Ethernity ve daha fazlası bulunur.

İşlem ayrıntıları siteye göre biraz değişebilse de, blok zinciri açık artırması belirli zamanlarda açılır ve NFT kazanan bir teklif aldığında, bu site genellikle pazardaki sitedeki profillerine doğrulanmış bir bağlantı göndererek yeni sahibiyle bağlantı kurar.

Exit mobile version