«

Merkezi olmayan bir uygulama (dApp), bir blok zinciri veya dağıtılmış defter aracılığıyla sağlayıcılar ve son kullanıcı sağlayıcılar arasında doğrudan etkileşim sağlayan bir hizmettir.

Merkezi olmayan bir uygulama, kullanıcılar ve sağlayıcılar arasında doğrudan etkileşim sağlayan, eşler arası bir bilgisayar ağında çalışan bir hizmettir . Kodun merkezi sunucularda çalıştırıldığı geleneksel merkezi uygulamaların aksine, merkezi olmayan uygulamaların tek bir güvenilir varlık tarafından kontrol edilmeyen bir şekilde çalışması amaçlanmıştır. Bu özellikler, merkezi olmayan uygulamaları doğal olarak hacklemeyi veya zorlamayı daha zor hale getirir.

DApps Nedir? Nasıl Kullanabilirim?

Birkaç tıklamayla, olası kullanıcılar Firefox, Brave ve diğer yaygın olarak kullanılan tarayıcılarla çalışan MetaMask gibi bir tarayıcı içi kripto para cüzdanı oluşturur. MetaMask cüzdanı Apple-Pay’e benzer. Ether ve ERC20 belirteçlerini ve Ethereum blok zincirinde birçok belirteci depolamak, göndermek ve almak için kullanılabilir. 

Ether’i cüzdana aktardıktan sonra, kullanıcılar çevrimiçi hizmetler için ödeme yapmak veya örneğin CryptoKitties oyunu için Ether ve ERC20 belirteçleriyle DApp’lere erişmek için fon kullanabilirler.

Merkezi Olmayan Uygulama Oluşturma

Standart bir uygulama gibi, bir dapp, kullanıcıya dönük bir ön uçtan ve bir veritabanı, bir sunucu ve bir uygulama içeren bir arka uçtan oluşur. Bir dapp’nin ön ucu, standart bir uygulamanınkinden mutlaka farklı olmasa da, arka uç aşağıdaki iki şekilde farklılık gösterir:

  1. Dapp’in temel bileşenleri bir P2P ağında çalışmalıdır.
  2. Tüm talepler ve işlem kayıtları, dağıtılmış bir defterde ağ katılımcıları arasında saklanmalıdır.

Bu iki doğal özelliğin ötesinde, dapp’ler önemli ölçüde değişebilir; dapp’lerin herhangi bir dilde, geleneksel veya merkezi olmayan veritabanlarında ve özel veya açık kaynak kodunda bir ön ucu olabilir.

DApp’lerin Geleceği

Büyük olasılıkla, önümüzdeki 100 milyon kripto para birimi kullanıcısı, kripto para birimlerini sevdikleri için değil, blok zinciri tabanlı bir sosyal ağ, tarayıcı veya duydukları oyunu kullanmak istedikleri için alana girecek ve bu uygulama sadece kripto para birimleri gerektiriyor.

Özetle, DApp’ler hala ilk günlerinde, ancak verilerimizin nasıl kullanıldığını ve çevrimiçi olarak nasıl para kazanabileceğimizi ve değiş tokuş edebileceğimizi yeniden tanımladıkları için mevcut uygulamalarımızın ve çevrimiçi hizmetlerimizin bir sonraki mantıksal evrim aşaması değiller. 

Bir Cevap Yaz

kriptobio Hakkında

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *