Cryptopunks Nedir?

cryptopunks

cryptopunks nedir

CryptoPunksLarva Labs’ın kurucuları Matt Hall ve John Watkinson tarafından 2017’de oluşturuldu. Proje, sahibi olduğu kanıtlanan dijital koleksiyonlar oluşturmak için Ethereum blok zincirini kullanmanın bir yolu olarak başladı. NFT’lerden önce, herhangi bir dijital nesnenin, özellikle de dijital sanatın sahipliğini kanıtlamak zordu.

Her pikselli CryptoPunk, onu diğerlerinden ayıran benzersiz bir dizi özelliğe sahiptir. Şapkalar, saç rengi, pipolar ve maskeler gibi tüm nitelikler bir jeneratör tarafından rastgele atandı.

Bu nedenle, uzaylılar gibi nadir özelliklere sahip serseriler, mohawk ince gibi daha yaygın özelliklere sahip olanlardan daha yüksek fiyatlar alır. Referans olarak, 441 CryptoPunks mohawk ince saç stillerine sahipken, sadece 175’i tıbbi maske takıyor.

Bu, durdurmak ve yedeklemek için harika bir yerdir. Şimdiye kadar, CryptoPunk’ların farklı nadir özelliklere sahip dijital koleksiyonlar olduğunu biliyorsunuz, ancak bu, bir CryptoPunk’a sahip olmanın Blockchain teknolojisi nedeniyle neden özel yapıldığını açıklamıyor.

Kaynak: LarvaLabs

Cryptopunks Nedir? Nasıl Oluşturuldu?

Başlangıçta punkları bir uygulama veya oyun biçiminde yayınlamayı planlarken, kısa süre sonra Blockchain teknolojisini dahil etme fırsatı gördüler.

Ethereum ağından yararlanan Hall ve Watkinson, ERC-721 tokenlerinin arkasındaki teknolojiyi kullandı. Bitcoin ve Ethereum’un kendi para birimi olan ETH’nin aksine, ERC-721 tokenleri değiştirilemez. Bu, her birinin değerinin farklı olabileceği anlamına gelir. Tek bir Bitcoin diğerleriyle aynı değerdeyken, tek bir ERC-721 tokeninin değeri diğerinden çılgınca farklı olabilir.

CryptoPunk teknolojisi öncelikle ERC-721 tokenini temel alırken, aynı zamanda ERC-20 tokeninin bazı özelliklerini de paylaşır. Bu, her bir serserinin değerinin piyasadan doğal olarak ortaya çıkabileceği anlamına gelir.

Cryptopunks Özellikleri

2017’nin başlarında Larva Lab, Solidity’nin kapasitesini gösteren ve aynı zamanda diğer projelere ilham veren 10.000 benzersiz punk karakterden oluşan bir koleksiyon olan CryptoPunks’ı yarattı.

CryptoPunks ilk başladığında, 10.000 güçlü serseri, herkesin kendi başına yapması ve yapması için ücretsizdi. Şimdi sahipleri tarafından takas ediliyor ve açık artırmaya çıkarılıyorlar, sınırlı sayıda pikselli bir sanat yaratıyorlar. Popülerlik kazandıkça, tek bir CryptoPunk’ın fiyatı yükselmeye devam ediyor.

Cryptopunks Nasıl Satın Alınır ?

Ethereum blok zincirine dayalı CryptoPunks kullanmak için bir Ethereum cüzdan adresine ihtiyacınız olacak. En çok kullanılan Ethereum cüzdanlarından biri MetaMask cüzdan uzantısıdır.

  • MetaMask’i yükleyin: MetaMask’i Google Chrome uzantısı olarak yüklemek için “Chrome’a ​​Ekle”yi tıklayın.
  • Onaylamak için “Uzantı Ekle”ye tıklayın, MetaMask eklenecektir.
  • MetaMask logosuna tıklayın, ardından yeni kasa oluşturun. 

Biraz ETH Alın

Cryptopunk’lar, Ethereum Blockchain’in yerel kripto para birimi olan Ether’de (ETH) alınıp satılır. Bu yüzden önce biraz ETH satın almanız gerekiyor.

Artık MetaMask cüzdanınız hazır ve elinizde bir miktar ETH ile CryptoPunks’a gidebilirsiniz.

  • Larva Labs CryptoPunks web sitesine girin, bir MetaMask açılır penceresi olacak.
  • Larva Labs’a MetaMask bağlantısını yaptıktan sonra Cryptopunk satın alabilirsiniz.
Exit mobile version