«

Cosmos (ATOM), yeni nesil İnternet oluşturmak için tasarlanmış, bağımsız blok zincirlerinden oluşan merkezi olmayan bir ekosistemdir. Hemen hemen her kripto projesi kendi blok zincirini geliştirir. Bitcoin, Ethereum veya Ripple fark etmez, farklı teknolojiler genellikle birbiriyle uyumlu değildir.

Bu trendi sürdürmek yerine, Cosmos tüm blok zinciri projelerini birbirine bağlamayı ve bir Blok Zincirlerinin İnterneti (IoB) geliştirmeyi amaçlıyor. Farklı blok zincirleri birbirinden bağımsız kalır, ancak iletişim ve örneğin veri ve madeni para alışverişi olasılığını korur. Birlikte çalışabilirliği sağlamak için Cosmos (ATOM), bir Bizans Hata Toleransı (BFT) konsensüs algoritması kullanır.

Bu yeterli değilmiş gibi, Cosmos aşağıdaki blok zinciri teknolojisi sorunlarını çözmeye devam etmek istiyor:

  1. Ölçeklenebilirlik : Halihazırda yüksek ölçeklenebilirlik sağlayabilen, yani saniyede yüksek sayıda işlem gerçekleştirebilen ilk blok zincirler olmasına rağmen, bu hala büyük bir teknik zorluktur. Ethereum Blockchain şu anda (Ağustos 2019 itibariyle) saniyede yalnızca 15 işleme kadar işleyebilir.
  2. Kullanım kolaylığı : Geliştiriciler için, blok zincirindeki uygulamaları programlamaya gelince, bu nispeten karmaşıktır. Diğer şeylerin yanı sıra, birkaç programlama diliyle sınırlıdırlar ve otomatik kod yürütmeyi uygulayamazlar.
  3. Egemenlik: Her uygulama kendi egemenliğiyle sınırlıdır. Uygulamalar ortama bağlıdır (örn. Ethereum Blockchain). Örneğin uygulamada bir hata varsa, Ethereum ağında yönetişim olmadan (2017 sonlarında parite cüzdanı hatası buna iyi bir örnek) bu konuda hiçbir şey yapılamaz. Uygulama, Ethereum Sanal Makinesi’nde yeni bir özellik gerektiriyorsa, uygulama da Ethereum platformunun yönetimine bağlı olacaktır.

Cosmos, yukarıda açıklanan sorunlar için aşağıdaki çözümlere sahiptir:

  • Cosmos, blok zinciri uygulamalarının yatay ve dikey ölçeklenebilirlik çözümleri aracılığıyla milyonlarca kullanıcıya ölçeklenmesini sağlar.
  • Cosmos, Tendermint BFT ve Cosmos SDK’nın modülerliği ile blok zincirlerini güçlü ve geliştirmesi kolay hale getirir.
  • Cosmos, blok zincirlerinin, egemenliklerini korurken IBC ve peg bölgeleri aracılığıyla değerleri iletmesini sağlar.

Cosmos Nasıl Çalışır?

Cosmos’un açık kaynak teknolojisi temel olarak üç temel bileşene dayanmaktadır: Tendermint Bizans Hata Toleransı (BFT) algoritması, Cosmos Yazılım Geliştirme Kiti (SDK) ve Blok Zincirler Arası İletişim (IBC) protokolü. Birlikte, Cosmos (ATOM) ekosisteminin üç temel bileşenini temsil ederler.

Nane BFT’si

Tendermint Core, bir blok zincirinin ağ ve fikir birliği katmanlarını genel bir motorda bir araya getiren bir Bizans Hata Toleransı (BFT) fikir birliği motorudur. Bu, geliştiricilerin karmaşık temel protokol hakkında endişelenmeden uygulama geliştirmeye odaklanmasını sağlar. Tendermint BFT’nin blok süresi 1 saniyedir ve 250 baytlık işlemler için saniyede 10.000 işlem hacmini işleyebilmelidir.

Bu, yatay ve dikey ölçekleme ile mümkün olmaktadır. Dikey ölçekleme blockchain kendisinin ölçekleme içerir. Tendermint BFT, çeşitli optimizasyon önlemleriyle (örneğin, bir çalışma belgesinin iptali) saniyede binlerce işlemi mümkün kılacaktır.

Yatay ölçeklenebilirlik alır bireysel blockchains sınırları dışına yer. Büyük miktarda verinin işlenmesi birkaç blok zincirinde (çok zincirli mimari) gerçekleşir. Buradaki fikir, aynı uygulamayı çalıştıran ve ortak bir kontrol örneği tarafından işletilen birden fazla paralel blok zincirine sahip olmaktır. Bu, blockchain mimarisini teorik olarak sonsuz ölçeklenebilir kılar.

Cosmos SDK’sı

Cosmos Yazılım Geliştirme Kiti ile Cosmos platformu, geliştiriciler için aşağıdaki katmanlara değil, yalnızca uygulamaların geliştirilmesine odaklanmaları gereken daha kolay ve daha özelleştirilebilir bir çözüm oluşturmayı amaçlamaktadır. SDK ile Cosmos, bir blok zincirinin geliştirme süresini yıllardan haftalara indirmek istiyor.

SDK iki ana ilkeye dayanmaktadır: Modülerlik ve performansa dayalı güvenlik. Modülerlik, Cosmos SDK’nın amacının, geliştiricilerin her işlevi sıfırdan yeniden programlamak zorunda kalmadan uygulamaya özel blok zincirleri kolayca oluşturmasına olanak tanıyan bir modül ekosistemi oluşturmak olduğu anlamına gelir. Performansa dayalı güvenlik, geliştiricilerin beklenmeyen (zararlı) etkileşimleri sınırlandırabilmesi için modüller arasındaki güvenlik sınırlarını sınırlama yeteneği anlamına gelir.

Blok Zincirler Arası İletişim Protokolü

Üçüncü bileşen, tüm bireysel blok zincirleri arasında iletişimi sağlayan Blok Zincirler Arası İletişim (IBC) protokolüdür. IBC, heterojen blok zincirlerinin belirteçleri ve verileri birbirine aktarmasını sağlamak için Tendermint Consensus’un anında kesinlik özelliğini kullanır. Bununla birlikte, IBC ile uyumlu olmak için blok zincirlerin önemli bir gereksinimi karşılaması gerekir. Konsensüs algoritması hızlı bir kesinliğe sahip olmalıdır.Hızlı kesinlik-Blockchain’ler

Prensip olarak, tüm blok zincirleri, konsensüs yöntemi hızlı bir kesinlik kullanan IBC’lerle uyumludur. Ancak bu, birçok blockchain projesinin yerine getirmediği bir özelliktir. Örneğin, iş kanıtı konsensüsü kullanan tüm kripto para birimleri (örneğin Bitcoin, Litecoin, Dogecoin) bu kategoriye girmez. Sadece olasılıksal bir kesinliğe sahiptirler. Yalnızca Ethereum, örneğin Casper FFG’ye (Proof-of-Stake) geçtiğinde, Ethereum Blockchain ve Cosmos ekosistemi arasında doğrudan bir bağlantı mümkün olacaktır.Olasılık Blokajları

Ancak hızlı kesinliği olmayan blok zincirler için daha karmaşık bir çözüm var. Bu, “peg bölgesi” adı verilen özel bir proxy zinciri türü oluşturur Sabitleme bölgesi, diğer blok zincirlerinin durumunu izleyen ve kendisinin IBC uyumlu olması için hızlı bir kesinliğe sahip olan bir blok zinciridir.

Bir Cevap Yaz

kriptobio Hakkında

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *