«

Chia Network, fikir birliğine ulaşmak için uzay-zaman kavramlarının kanıtına dayanan, merkezi olmayan bir eşler arası blok zinciri protokolüdür. Chia Ağı protokolü, BitTorrent’in yaratıcısı Bram Cohen liderliğindeki bir ekip tarafından geliştiriliyor. Chia ağı, ağın, disk alanı belleği tahsisi yoluyla Chia Ağı para ödülleri üreten (diğer kripto para birimleri arasında yaygın olarak kullanılan “Madenci” terminolojisinin aksine) çiftçiler olarak adlandırılan kişiler tarafından güvence altına alındığı bir blok zinciri kullanır. Chia nedir gelin ayrıntılı inceleyelim.

Chia Coin Nedir?

Chia, gelişmiş bir küresel finans ve ödeme sistemi için daha sürdürülebilir bir blok zinciri protokolü sağlamak üzere oluşturulmuş bir kripto para ağıdır.

Yardım için, Chia Ağı ayrıca kullanır Blockchain tüm tarihini tekrar çalışıyor saldırganlara karşı koruma da dahil olmak, ağın güvenliğini Space Kanıtları. Bu kanıtların amacı, blok zincirindeki her bir bloğun eklenmesi arasında belirli bir süre geçmesini sağlayarak, ağın geri kalanından daha kısa bir sürede daha uzun bir blok zinciri oluşturmayı zorlaştırır.

Uzay ve Zamanın Kanıtı

Proof of space (PoSpace), halihazırda kurulmuş olan “yeşil” analojiye ek olarak madencilerin yalnızca ağa belirli bir miktarda kullanılmayan disk alanı tahsis ettiklerinin Kanıtı’na ihtiyaç duyduğu öncü bir kriptografik prosedürdür. Chia platformunda madenciler genellikle “çiftçiler” olarak anılıyor.  

Proof of Work sistemi, Bitcoin’in merkezi olmayan blok zincirini güvence altına almak için geliştirildi. Bu tür zincirler üzerinde bir blok oluşturmaya ve ilgili parayı kazanmaya hak kazanmak için, kullanıcıların bir kriptografik bulmaca için bir anahtar sunması gerekir. Bu sistem, bu kriptografik bulmacaları çözmek için yüksek hesaplama gücüne ihtiyaç duyar.

Sorun şu ki, Chia ekibine göre bu fikir birliği mekanizması artık eskisi kadar etkili değil. Daha iyi teknolojiye erişim sayesinde, bazı madenciler madencilik bulmacalarını daha hızlı çözen özel bilgisayarlar yarattılar. Bu onlara daha yavaş, geleneksel bilgisayarlara göre bir avantaj sağlar. 

Ancak daha da kötüsü, bu ağır bilgisayar sunucuları tarafından rastgele bulmacaları çözmek için harcanan muazzam miktarda elektrik enerjisidir. PoW mekanizmasının omzunda duran Chia, daha uygulanabilir ve etkili bir sistem olan Proof of Space and Time Sistemini yaratmayı başardı.

Chia Nedir? (XCH) Chia Coin

Chia Coin Madenciliği Nasıl Yapılır?

Chia madeni para madenciliği için sabit diskler kullanır. Sabit disk kapasitesi ne kadar büyük olursa, o kadar çok madeni para çıkarılabilir. Piyasadaki büyük kapasiteli sabit diskler ortadan kalktı ve bu da tüm endüstride bir kıtlık dalgasını tetikledi.

“Depolama madenciliği” olarak da bilinen HDD Madenciliği, sabit disk depolamasına dayalı şifreli para birimi elde etme sürecidir. Grafik işleme birimlerine (GPU madenciliği olarak da bilinir) dayalı geleneksel madenciliğin aksine, sabit disk madencileri, dağıtılmış defterde yeni veri blokları oluşturmak ve ödüller almak için sabit diskleri kullanır. Montaj ve bakım açısından, sabit disk madencilik çiftlikleri, geleneksel madencilik çiftlikleri ile neredeyse aynıdır.

Bir sabit disk madenciliği sahnesi oluşturmak için sabit disk sürücüsüne ek olarak bir bilgisayar, monitör ve klavye ve fare içeren giriş aygıtı gerekir. Bu kripto para madenciliğinin ana özelliği, güçlü bir GPU veya merkezi işlem birimi (CPU) gerektirmemesidir, bu da Bitcoin madenciliğinden farklı olduğu anlamına gelir. Sabit disk madenciliğinin ana bileşeni HDD’dir – sabit diskin kapasitesi ve performansı en önemli olan sabit disktir. Sabit disk madenciliği, madenciliği yapmak için ayrı bir GPU gerektirmez. Genel olarak, entegre bir anakart veya yerleşik CPU’lu bir GPU yeterlidir.

Bir Cevap Yaz

kriptobio Hakkında

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *