«

Chainlink dış veri kaynaklarına akıllı sözleşmeler bağlayan bir protokoldür. Bunu, oracles adı verilen merkezi olmayan bir düğüm ağı kullanarak yapar. Chainlink, Sergey Nazarov ve Steve Ellis ortaklığında kuruldu. 2015 yılında çalışmalarına başlanan projenin tokenleri 2017’de piyasaya sürüldü.

Chainlink Nedir

Her oracle, herhangi bir merkezi olmayan uygulamaya (dApp) bağlanabilen canlı veri beslemeleri sunar. Tek bir oracle’dan farklı olarak, bir ağda oracle’ların uygulanması, veri beslemelerinin merkezi olmayan kalmasını sağlar ve bu da güvenilirlikle ilgili soruları ortadan kaldırır.

Chainlink’in en yaygın kullanımı, Aave gibi DeFi borç verme ve ödünç alma pazarlarında veya Synthetix gibi sentetik borsalardadır. Bu platformların, hizmetleri doğru fiyatlandırabilmeleri için en son piyasa bilgilerini belirlemeleri gerekir. Öncelikle DeFi’de kullanılmasına rağmen, bu veri köprüsü için uçak uçuş verilerini çekip sigorta şirketlerine vermek gibi sayısız uygulama var. Bu, sigortacıların sigorta taleplerini otomatikleştirmesine izin verebilir.

Oracle Ağı

Merkezi olmayan oracle ağları, hizmetleri için ödenen merkezi olmayan taraflar ağı sunarak çözüm sağlar. “Gerçek”, Chainlink ağındaki konsensüs (çoğunluk oyu) ile belirlenir. Taraflar hileli bilgi sağlamaya çalışırlarsa, ağ üzerindeki yetkilerini ve gelir kaynaklarını kaybetme riskiyle karşı karşıya kalırlar. Uygun şekilde teşvik edilmiş bireylerden oluşan merkezi olmayan ağlar, etkili bir şekilde “güvenilmez” Oracle sağlayabilir.  

Akıllı sözleşmeli spor bahisleri, opsiyon ticareti, nakliye onayı, tedarik zinciri yönetimi ve sayısız diğer uygulama bizi bekliyor. Chainlink’in temel ürünü, gerçek dünya verilerini DON’lar aracılığıyla akıllı sözleşmelere entegre etmeyi içerir. 

Chainlink, Electric Capital Developer Report’a göre 2019 ve 2020’nin üçüncü çeyreği arasında aktif geliştirici sayısını ikiye katladı ve bu da onu bugün Blockchain alanındaki en hızlı büyüyen projelerden biri haline getirdi. 

LINK Madenciliği

LINK’in madenciliği yapılmamaktadır. Chainlink şirketi token üretimlerini bizzat yapıp piyasaya sürmektedir. Kripto para borsalarında bulunan mevcut LINK tokenlerinizi kilitleyerek (stake) ederek kazanabilirsiniz.

Bir Cevap Yaz

kriptobio Hakkında

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *