«

Cardano, sektördeki en köklü blok zincirlerinden biridir. Yüksek performanslı ADA jetonu, Cardano staking’in piyasaya sürülmesiyle muazzam bir şekilde benimsendi. Cardano yol haritasının sondan bir önceki aşamasına girerken platformu çevreleyen büyük bir heyecan var. Bu, platformu merkezi olmayan finans (DeFi) dünyasına itecek olan Cardano akıllı sözleşmelerinin tanıtımını görecek.

Bu yazıda Cardano ekosisteminin derinliklerine dalacağız. Ayrıca, ADA belirtecine, Cardano akıllı sözleşmelerine, Cardano stake etme ve Cardano yol haritasına bakacağız.

Cardano Nedir?

Cardano, Ouroboros Hisse Kanıtı (PoS) konsensüs mekanizmasını kullanan üçüncü nesil bir blok zinciri platformudur. Ouroboros, güvenli olduğu kanıtlanmış ilk PoS konsensüs mekanizmasıdır. Ayrıca Cardano, kanıta dayalı yöntemler kullanarak sürdürülebilir ve güvenli teknolojiler geliştirmek için hakemli araştırmaları kullanan ilk blok zinciridir. Cardano, insanları iyileştirmeyi, olumlu değişimi ve toplumsal ilerlemeyi teşvik ederek işletmeleri ve bireyleri güçlendirmeyi amaçlar.

Ayrıca Cardano, çok varlıklı bir defter ve doğrulanabilir akıllı sözleşmeler kullanan merkezi olmayan uygulamalar (dApp’ler) için yüksek düzeyde ölçeklenebilir bir geliştirme platformu olmayı hedefliyor. Ethereum kurucu ortağı Charles Hoskinson tarafından 2015 yılında geliştirilen ve 2017 yılında başlatılan Cardano geliştirme topluluğu, akademik araştırmalardan büyük ölçüde etkileniyor.

Cardano yol haritasının her aşaması, halkla paylaşılmadan önce sıkı testlerden ve denetimlerden geçiyor. Bu, daha geniş kripto topluluğundaki bazılarının eleştirisini çekse de, Cardano topluluğu, kanıtlanabilir şekilde güvenli, çeşitli ve ölçeklenebilir bir blok zinciri arayışında sadık kaldı. Şimdi Cardano topluluğu, Cardano yol haritasındaki bir sonraki adım için hazırlanıyor. 

Birkaç yıl ve birçok şüpheden sonra Cardano, sektördeki en iyi akıllı sözleşme özellikli blok zincirleri arasında yer alma yolunda ilerliyor. Ayrıca, IOHK ve Cardano mühendislik topluluğu, düşük maliyetli, ölçeklenebilir ve birlikte çalışabilir bir platform sağlamaya sürekli bağlılık göstermektedir. Ayrıca, her iki taraf da aşırı enerji tüketiminden, yüksek ağ ücretlerinden ve yavaş işlem onaylarından kaçınmaya odaklanır.

Cardano Özellikleri

  • Cardano, Haskell kodunda oluşturulacak. Haskell, çok daha güvenli ve güvenilir bir protokolle sonuçlanan matematik tabanlı bir yaklaşım kullanır.
  • Ouroboros adlı resmi olarak doğrulanmış bir Proof of Stake konsensüsü . IOHK ekibi tarafından geliştirilen ve akran tarafından gözden geçirilen ilk güvenli blok zinciri protokolüdür. Daha az hesaplama kaynağı gerektirerek (madencilik olmayacak) geleneksel iş kanıtı blok zincirlerine (örneğin Bitcoin tarafından kullanıldığı gibi) göre avantajları vardır ve bu nedenle çalıştırılması daha ucuzdur, ancak daha popüler Proof of Work algoritması kadar güvenlidir. Ayrıca blok stopaj ve bencil madencilik gibi saldırıları önlemek için yeni bir ödül mekanizması ile birlikte gelir.
  • Özyinelemeli Ağlar Arası Mimari (RINA): Cardano, verilerin iletilmesi ve yayılması için gereken bant genişliğini azaltmak için RINA’yı oluşturmaya çalışıyor. Buradaki fikir, RINA’nın daha az protokole sahip olması, ancak daha hızlı çalışabilmesi, ancak yine de şeffaflık, gizlilik ve ölçeklenebilirlik sağlamasıdır.
  • Protokol, düzenleyicilerin ihtiyaçlarını göz önünde bulundurarak kullanıcıların gizlilik haklarını korumaya yöneliktir. Bunu yaparken Cardano, bu gereksinimleri ayrıntılı ve etkili bir şekilde dengeleyen ve kripto para birimleri için yeni bir yaklaşıma öncülük eden ilk protokoldür.
  • Cardano ayrıca tamamen açık kaynak olacak ve patentsiz olacak.

Cardano’nun Avantajları

Birçok akıllı sözleşme kullanıcısı, Cardano’nun uzun vadeli güvenli geliştirmenin anahtarına sahip olduğuna inanıyor. Bunun nedeni, Ethereum gibi platformlardaki sayısız saldırı ve güvenlik açığıdır. Cardano’nun kurucusu Charles Hoskinson, Ethereum’u, The DAO gibi ünlü hack’lere yol açan güvenlik açıklarıyla “acele edilmiş bir ürün” olarak eleştirdi . Bu, Ethereum’un programlama dili Solidity’deki kusurların bir belirtisi olarak görülebilir. Cardano, resmi olarak doğrulanabilen Haskell kullanarak geliştirmeye izin vererek bunu geliştirir.

Cardano’nun hisse ispatı modelini kullanması, düğümler verimden sorumlu olacağından ve böylece ekstra makinelere olan ihtiyacı ortadan kaldıracağından, girişime karşı daha az duyarlılık gibi birçok avantaj sağlar. Buna karşılık, çevre için daha iyi olan daha az enerji tüketilecektir.

Ödüller, daha adil olan, katkıda bulunulan hesaplama gücü miktarından ziyade tutulan jeton sayısına göre verilir.

Platformun 2 katmanlı sistemi, her katmanın eksiksiz bir dizi görevden sorumlu olmasını sağlar. Bu, farklı kripto para birimi platformlarıyla birlikte çalışabilirlik için daha fazla potansiyel anlamına gelir ve bu nedenle Ethereum’a kıyasla daha ölçeklenebilirdir.

Cardano’nun Dezavantajları

Cardano eleştirmenleri, projenin yavaş gelişimine ve aşırı ideal hedeflerine dikkat çekti. Bu, Cardano için riskli olabilir çünkü daha agresif rakipler tarafından geçilebilir veya bu arada düzenleyici ortam değişebilir.

Cardano ekibinin vaat ettiği birçok özellik henüz kullanıma sunulmadı. Bu nedenle, kripto para birimi ADA’nın nasıl çalışacağı hakkında söylenenlerin çoğu hala teorik.

ADA Simgesi

Cardano Proof-of-Stake (PoS) konsensüs mekanizmasını destekleyen kripto para birimi ADA’dır. Bazen insanlar buna ADA belirteci olarak atıfta bulunur. ADA belirteci, adını 19. yüzyıl matematikçisi Ada Lovelace’den alır. Ada Lovelace, ünlü şair Lord Byron’ın kızıdır ve ilk bilgisayar programcısı olarak tanınmaktadır.

ADA belirtecine, aracılara dayanmayan güvenli bir değişim aracı olarak dünyanın herhangi bir yerinden herkes erişebilir. Ayrıca, tüm ADA token işlemleri, Cardano blok zincirinde şeffaf ve değişmez bir şekilde depolanır.

Ayrıca, Cardano akıllı sözleşmelerinin ve hizmet verecekleri çeşitli merkezi olmayan uygulamaların (dApp’lerin) tanıtılmasıyla birlikte, ADA belirteci, gelişmekte olan bir DeFi ekosisteminde temel para birimi olarak çok önemli bir rol oynayacak. ETH, Ethereum tabanlı dApp’lerle etkileşim için gerekli olduğu gibi, birçok Cardano tabanlı uygulamayı kullanmak için ADA belirteçleri gerekecektir.

Bir Cevap Yaz

kriptobio Hakkında

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *