«

Mana, kullanıcıların sanal araziler oluşturup satın alabilecekleri, kendi kendini ilan eden bir metaverse platformu olan Decentraland’ın yerel madeni parasıdır.

Facebook, insanların birbirleriyle ve nesnelerle etkileşime girebileceği ortak bir dijital alan olan “metaverse”e geçişini daha iyi yansıtmak için kendisini yeniden markalaştırdıktan kısa bir süre sonra, az bilinen bir kripto para birimi yüzde 400’ün üzerine çıktı. 

Metaverse gibi sanal arazi satın almak ve satmak için kullanılan Mana, Facebook’un Meta’ya yeniden markalaşma egzersizini duyurduğu Perşembe günü 0,80 $’dan (59 Rs) tüm zamanların en yüksek seviyesi 4,16 $’a (310 Rs) sıçradı.

  • Kasım Ayı Altcoin Tahminleri: Bu Altcoinlerin Önü Açık

MANA Coin Nedir?

2017 yılında piyasaya sürülen Mana, Decentraland’ın yerel dijital para birimidir ve dünyanın en büyük ikinci dijital para biriminin arkasındaki blok zinciri ağı olan Ethereum’da çalışır.

Decentraland, kullanıcıların sanal araziler oluşturup satın alabilecekleri, kendi kendini ilan eden bir metaverse platformudur. Kullanıcılar bir “mülk” satın alabilir veya kumarhaneler, sanat galerileri ve tema parkları gibi seçtikleri bir ortama yükseltebilir. Mülkün mülkiyeti, karşılıksız tokenler (NFT’ler) aracılığıyla satın alınır. 

Mana’yı Metaverse Coini Olarak Adlandırabiliriz

Facebook’un metaverse üzerindeki büyük bahsi, bu alana odaklanan diğer birçok şirkette ilgi uyandırdı. Kripto dünyasında, bu alanda işlem yapan para birimleri, sosyal medya devi tarafından yapılan açıklamadan kısa bir süre sonra değeri iten yatırımcı ilgisinde hızlı bir artış gördü.

Bununla birlikte, bir pazar araştırma şirketi olan CoinMarketCap’e göre, Mana kripto para biriminin kazanımları, Çarşamba günü 2.88 $ (214 Rs.) seviyesinde işlem gördüğünden beri azaldı. Ayrıca yatırımcılar, dünyanın en büyük kripto para birimi geçen ay rekor bir seviyeye ulaştıktan sonra kazançlarının bir kısmını kaybettikten sonra, daha hızlı yükselebilen madeni paralar olan Bitcoin’e daha küçük alternatifler arıyorlar. Bu yatırımcı davranışına bir örnek, geçen hafta Shiba Inu’nun varlığına ilham veren bir meme parası olan Dogecoin’i geçtiğinde görüldü.

Bir Cevap Yaz

kriptobio Hakkında

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *