«

Zincir üstü veriler, Bitcoin balinalarının şu anda 2017’den bu yana en büyük hareketi gösterdiğini gösteriyor. Bitcoin’in diğer tüm kripto paralara etki ettiğini düşürsek Bitcoin balinalarının hareket eğiliminde olması büyük bir gelişme, peki bu ne anlama geliyor?

Mevcut Bitcoin Balinaları Aktivitesi 2017’den Beri En Büyük

Bir CryptoQuant gönderisinde bir analistin belirttiği gibi, zincir üstü veriler, 2017’den beri görülmeyen büyük balina faaliyeti belirtileri gösteriyor.

Buradaki ilgili gösterge, bize işlem başına dahil olan ortalama Bitcoin miktarını söyleyen “token aktarılan ortalama” metriğidir.

Göstergenin yüksek değerleri, ağda bazı büyük işlemlerin gerçekleştiğini gösterir. Bu, dönem boyunca devam eden balina faaliyeti olduğunu düşündürür.

Öte yandan, düşük değerler, Bitcoin blok zincirinin çoğunlukla olağan işlem faaliyeti yaşadığı anlamına gelir. Bu, ağda çok az balina faaliyeti olduğu anlamına gelir.

Şimdi, 2017 ve 2021 arasında aktarılan BTC tokenlerinin ortalama değerlerini karşılaştıran iki grafik:

Bitcoin Balinaları 2017'den Beri En Büyük Hareketi Gösterdi
Kaynak: Cryptoquant / Bitcoin Balinalarının Transfer Ortalamaları

Sağdaki grafikte görebileceğiniz gibi, ortalama işlem miktarı 5 kat arttığı için balinalar şu anda madeni paralarını büyük miktarlarda hareket ettiriyor gibi görünüyor.

Bu tür bir balina etkinliği, soldaki vurgulanan grafikte benzer bir eğilimin görüldüğü 2017’den beri olmamıştı. Aradaki yıllarda birkaç aykırı değer olmasına rağmen.

Başka bir Bitcoin göstergesi olan fon akış oranı, bize toplam ağ işlemlerinin hangi bölümünün borsalara gelen ve borsalardan gelen işlemler tarafından işgal edildiğini söyler.

İlginç bir şekilde, analistin dediği gibi, bu metrik, şu anda borsalarda gerçekleşen çok fazla işlem olmadığını ortaya koyuyor.

Bu, bu büyük balina işlemlerinin çoğunun borsalardan gelmediğini gösterebilir. Analist, bu eğilimin, kurumsal yatırımcıların artan ilgisi nedeniyle OTC anlaşmalarının gerçekleştiğini gösterebileceğine dair spekülatif bir tahminde bulunuyor.

BTC Fiyatı

Makale yazım tarihi itibariyle Bitcoin son 24 saat içerisinde %4.82 değer kaybederek 62.800 dolar bandına gerilemişti.

Aşağıdaki grafik, son beş gün içinde kripto paranın fiyatındaki eğilimi göstermektedir.

Bitcoin Balinaları 2017'den Beri En Büyük Hareketi Gösterdi
Kaynak: Tradingview

Bitcoin fiyatındaki düşüşün nedeni olarak ABD enflasyonunun artışı gösteriliyor. Ancak bunun yanı sıra artan spekülasyon haberleri de düşüşte ciddi şekilde etkili oldu.

Bitcoin tüm zamanların en yüksek seviyesini 69 bin dolar civarında belirledikten sonra, kriptonun fiyatı düştü. En son 12 Kasım günü 62.200 doları test eden Bitcoin, o tarihten beri ikinci kez düşüş eğilimi gösteriyor.

Şu anda BTC’nin bundan sonra nereye gideceğini söylemek zor, ancak yükselen balina faaliyeti (ve dolayısıyla kurumsal faaliyet) bir yükseliş işareti olabilir. Ancak 62.800 dolar bandında ciddi bir fraktal oluşturduğu için bu seviyelerin sürekli test edilmesi bir düşüş sinyali olabilir.

Bir Cevap Yaz

kriptobio Hakkında

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *