«

Blok zinciri teknolojisi bağlamında, akıllı sözleşmeler, kodlarında belirtilen belirli koşullar karşılandığında tetiklenen, kendi kendini yürüten yazılım programlarıdır. Akıllı sözleşmeler, dağıtılmış ağlarda güvenliği ve güvensizliği iyileştirir, blok zinciri sistemlerindeki işlemleri otomatikleştirir ve DLT protokollerini programlanabilir hale getirir. Merkezi olmayan uygulamaların Ethereum gibi ağlarda çalışmasını sağlayan ana mekanizmadır.

Akıllı Sözleşme Nedir?

Akıllı sözleşme, belirli bir işlemin şartlarını tanımlayan bir blok zincirine programlanmış bir kod parçasıdır. Belirli bir tetikleyici veya girdi alındığında, akıllı sözleşme kendisine atanan görevleri yürütür ve gerçekleştirir.

Tüm akıllı sözleşmeler bazı ortak özellikleri paylaşır.

 • Blok zincirinde bulundukları için, bir bilgisayardaki RAM gibi bir durumları vardır ve bu durum tüm ağda paylaşılır. Bu nedenle, bu blok zincirini çalıştıran her düğüm, akıllı sözleşmenin durumunun bir kopyasına sahiptir.
 • Değiştirilemezler. Bunları genişletmenin veya parçaları değiştirmenin yolları olsa da – geliştiriciler böyle bir eylem öngörmüşse – ağın dikkatini çekmeden içeriklerini gizlice değiştirmenin bir yolu yoktur.
 • Akıllı bir sözleşmenin mantığı çarpıtılamaz, dolayısıyla yoruma yer yoktur. Bu nedenle “sözleşme” olarak adlandırılırlar.

Finansal hizmetler

Finans endüstrisinde akıllı sözleşmelerin uygulanmasından bahsederken , geleneksel hizmetlerin çeşitli şekillerde dönüştürülmesine yardımcı olur.

 • Ticari takas – Ticari mutabakat tutarları hesaplandıktan sonra karşı taraflar arasındaki onay iş akışını yönetmenizi ve para transferi yapmanızı sağlar.
 • Sigorta Talebi – Yönlendirme, hata kontrolü ve onay iş akışını gerçekleştirir, doğru bulunduğunda, ödeme talep tipi ve esas poliçe bazında hesaplandıktan sonra ödemeyi kullanıcıya aktarır.
 • Mikro sigorta – IoT özellikli cihazlardan toplanan kullanım verilerine dayanarak mikro ödemeleri tahmin eder ve aktarır.
 • Şeffaf denetim – Defter tutma için önemli araçlar içerir, muhasebe kayıtlarına sızma kabiliyetini ortadan kaldırır ve paydaşların şeffaf bir şekilde karar alma süreçlerine katılmasını sağlar.
 • Mikro kredi – Temel teminatın değerini denetlemenizi ve bunları her işlemin hızlı, değişmez ve şeffaf olmasını sağlayacak şekilde bir veritabanında güvenli bir şekilde saklamanızı sağlar.

Sağlık  

Akıllı sözleşmeler ayrıca sağlık hizmeti ortamını farklı kullanımlar şeklinde değiştiriyor.

 • EMR – Sağlayıcılar ve hastalar arasında çoklu imza onayı oluşturulduktan sonra sağlık kaydına aktarımı veya erişimi etkinleştirin.
 • Tıbbi Araştırma – Araştırmacılar, katılımları için hastalara mikro ödemeler yaparak kullanıcıların sağlık verilerine erişebilir.
 • Sağlığı Takip Edin – Sağlıkla ilgili olayları, hastaların bir dönüm noktasına ulaştıklarında kullanabilecekleri ve ödüllendirebilecekleri çeşitli IoT cihazları aracılığıyla izleyin.
 • Sağlık Sigortası – Hasta ayrıntılarını poliçe formlarına otomatik olarak ekleyerek ve üçüncü taraf aracıları ortadan kaldırarak ve ayrıca veritabanının hacklenmesini önleyerek mevcut sistemdeki verimsizlikleri azaltır.

Medya  

Blockchain destekli akıllı sözleşmeler , herkesin aşağıdaki avantajlardan faydalanmasını mümkün kılan farklı özelliklerle yüklü olarak gelir.

 • Bir medyayı telif hakkı sahibinin istediği şekilde lisanslama özgürlüğü.
 • Daha önce manuel olarak gerçekleştirilen otomatik işlem görevleri.
 • Daha hızlı, doğru ve uygun maliyetli işleme

Akıllı Sözleşme

Akıllı sözleşmelerin yalnızca blok zinciri ve DLT’nin en önemli bileşenlerinden biri olmadığını, aynı zamanda uzayın evriminde önemli bir rol oynamaya devam etmeye hazır olduklarını açıkça göstermektedir. Tarihsel olarak, blok zincirinin en umut verici uygulamalarının çoğu, akıllı sözleşmelerin akıllıca kullanılmasının bir sonucu olarak ortaya çıkmıştır ve teknoloji gelişmeye devam ettikçe daha da ilginç sonuçlar üretmesi muhtemeldir.

Bir Cevap Yaz

kriptobio Hakkında

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *