«

Cornell Üniversitesi’nin ekonomi profesörü ve IMF’nin Çin bölümünün eski başkanı Eswar Prasad, “Kripto para birimlerinin parasal ve finansal istikrarsızlığa katkıda bulunabileceği” konusunda uyardı. Endüstri düzenlenmemişse ve yatırımcı korumasından yoksunsa riskin arttığını da sözlerine ekledi.

Ekonomist, Kripto Paralar Finansal İstikrara Karşı Risk Oluşturduğunu Görüyor

Nandlal P. Tolani Ticaret Politikası Kıdemli Profesörü ve Cornell Üniversitesi Charles H. Dyson Uygulamalı Ekonomi ve Yönetim Okulu’nda ekonomi profesörü olan Eswar Prasad, Çarşamba günü yayınlanan CNBC ile yaptığı röportajda kripto para birimleri hakkındaki görüşlerini paylaştı.

Prasad ayrıca Uluslararası Ekonomide New Century Kürsüsü’nü elinde bulunduran Brookings Enstitüsü’nde kıdemli bir araştırmacı ve Ulusal Ekonomik Araştırma Bürosu’nda araştırma görevlisidir. Daha önce Uluslararası Para Fonu’nun (IMF) araştırma bölümünde Mali Çalışmalar Bölümü başkanı ve IMF’nin Çin bölümünün başkanıydı.

Kripto para birimleri, özellikle yatırımcı korumasından yoksun büyük ve düzensiz bir finansal sistem ortaya çıkarsa, parasal ve finansal istikrarsızlığa katkıda bulunabilir.

Prasad

IMF tarafından yakın zamanda yayınlanan ve kripto para biriminlerinin artan popülaritesinin finansal istikrar için bir tehdit oluşturabileceğine dikkat çeken bir raporu tekrarlıyor. Ayrıca, İngiltere Merkez Bankası başkan yardımcısı Jon Cunliffe, bu hafta kripto endüstrisi hızla büyüdüğü için düzenlemeye acilen ihtiyaç duyulduğunu ve ülkenin mali durumu için risk oluşturabileceğini düşünmek için bazı “çok iyi nedenler” olduğunu söyledi.

Profesör Prasad’a ayrıca kripto para birimlerinin ekonomik eşitsizliği nasıl artırabileceği soruldu. “Kripto para birimleri ve altında yatan teknoloji, dijital ödemeleri ve diğer finansal ürün ve hizmetleri kitlelere kolayca erişilebilir hale getirerek finansı demokratikleştirme vaadini yerine getiriyor. Ancak dijital erişim ve finansal okuryazarlıktaki mevcut eşitsizlikler nedeniyle, eşitsizliği daha da kötüleştirebilirler.” açıklamasında bulundu.

Buna ek olarak, “kripto para birimlerine ve ilgili ürünlere yatırım yapmaktan kaynaklanan herhangi bir finansal riskin, özellikle naif perakende yatırımcılara ağır bir şekilde düşebileceğini” vurguladı.

Cornell ekonomi profesörü ayrıca merkez bankası dijital para birimlerini (CBDC’ler) tartıştı ve şunları söyledi:

Bence merkez bankası dijital para birimleri geleceğin yolu. Ancak her merkez bankası, parasının yasa dışı amaçlarla kullanılmadığından emin olmak isteyecektir, bu nedenle işlemler denetlenebilir ve izlenebilir olacaktır.

Eswar Prasad
  • ABD Bitcoin Vadeli ETF İşlemleri Pazartesi Günü Listelenecek

Bir Cevap Yaz

kriptobio Hakkında

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *