ABD SEC, VanEck’in Bitcoin Destekli ETF Başvurusunu Reddetti

ABD SEC, VanEck'in Bitcoin Destekli ETF Başvurusunu Reddetti

ABD SEC, VanEck'in Bitcoin Destekli ETF Başvurusunu Reddetti

ABD SEC, “dolandırıcılık ve manipülatif eylemler ve uygulamalar” konusundaki endişeler üzerine ETF başvurusunu reddetti.

ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) Cuma günü yaptığı açıklamada, VanEck Bitcoin borsa yatırım fonu (ETF) başvurusunu reddettiğini duyurdu. Financial Times’a göre, onaylanmama, ‘dolandırıcılık ve manipülatif eylemler ve uygulamalar’ gibi diğer faktörlerin yanı sıra ‘dolandırıcılık ticareti’ konusundaki endişelerden kaynaklanıyor.

Düzenleyici, kararının yatırımcıların çıkarlarını koruma ihtiyacına dayandığını da ekliyor. Ayrıca Financial Times, ABD düzenleyicilerinin kripto para piyasasındaki potansiyel dolandırıcılığın düzenlenmiş borsaları vurabileceğinden endişe duyduğunu belirtti.

ETF Başvurusu, Manipülatif Risk Sebebiyle Reddedildi

Onaylamama emrinde dile getirilen SEC’in endişeleri arasında, aynı kurum ticaretin her iki tarafında olduğunda, minimum risk için ekstra ücretler üreterek olası Bitcoin’e hakim olan balinalar tarafından potansiyel fiyat manipülasyonu; Sözde ‘stabilcoin’ Tether’i içeren olası “manipülatif aktivite” olduğunu belirtti.

Fiziksel bitcoin ETF’mizin onayını reddeden SEC’in bugünkü güncellemesinden açıkça hayal kırıklığına uğradık. VanEck CEO’su Jan van Eck, haberlere tepki olarak, yatırımcıların düzenlenmiş bir yatırım ürünü aracılığıyla Bitcoin’e erişimine sahip olmaları gerektiğine ve vadeli olmayan bir ETF yapısının üstün bir yaklaşım olduğuna inanmaya devam ediyoruz.

SEC Başkanı Gary Gensler’in bir keresinde belirttiği gibi, kripto piyasasındaki ticaret koşulları ve dolandırıcılığı, dolandırıcılığı ve kötüye kullanımı nasıl destekleyebileceği konusunda endişeli SEC yetkililerinin geçmişi göz önüne alındığında, duyuru şaşırtıcı olamaz.

  • Kısa Vadede Takip Edebileceğiniz 5 Memecoin

Ekim ayının sonunda, ABD SEC, kaldıraçlı finansal ürünlerin riskli doğası nedeniyle son iki Bitcoin borsa yatırım fonu (ETF) başvurusundan en az birini reddetti.

Bu duyuru, Valkyrie’nin kaldıraçlı bir Bitcoin vadeli ETF başvurusunda bulunmasından ve Direxion’ın ayılar için ters fon başvurusunda bulunmasından yaklaşık iki gün sonra geldi. Bloomberg’in kıdemli ETF analisti Eric Balchunas, son ret raporlarını vurguladı ve ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’nun ters fonun geçmesine izin verip vermediğini görmenin ilginç olacağını söyledi.

Exit mobile version