«

ABD Kongre Üyeleri Tom Emmer ve Darren Soto, Bitcoin vadeli işlemleri için ETF’lerin onaylanmasından sonra mantıklı olduğunu düşünerek ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’nu doğrudan kripto para birimi ETF’lerinin başlatılmasını onaylamaya çağırdı.

Tom Emmer ve Darren Soto, SEC Başkanı Gary Gensler’e Bitcoin bağlantılı ETF’leri başlatmak için izin isteyen bir mektup gönderdi. Kongre üyeleri, bakanlığa, spot ETF’leri hemen onaylamak yerine neden geçen ay bitcoin vadeli ETF’lerinin önünü açtığını sordu.

19 Ekim’de ProShares, bitcoin vadeli işlemleri için ETF hisselerinin alım satımına erişim açtı ve ilk gün, işlem hacmi 1 milyar doları aştı. Birkaç gün sonra, Valkyrie tarafından bitcoin vadeli işlemlerinde ikinci ETF ABD’de başlatıldı, ancak bu borsa yatırım fonu, ProShares tarafından sunulan yeni bir yatırım ürününe kıyasla yatırımcıların pek ilgisini çekmedi.

Kongre Üyeleri Bitcoin ETF’lerinin Doğrudan Onaylanmasını İstedi

Emmer ve Soto, bu borsada işlem gören fonların piyasaya sürülmesinin, Bitcoin’e erişim arayan milyonlarca Amerikalı yatırımcı için önemli bir adım olacağını kabul etti. Ancak kongre üyeleri, Bitcoin vadeli ETF’lerinin doğrudan Bitcoin ETF’lerinden çok daha değişken olduğuna inanıyor. Buna ek olarak, yatırımcılar, bitcoin vadeli işlemlerinin genellikle işlem gördüğü prim ve vadeli işlem sözleşmeleri değiştiğinde değerdeki dalgalanmalar nedeniyle daha yüksek ücretler ödeyebilir.

Kongre üyelerinin SEC’e hitaben yaptığı açıklamada;

“SEC, bitcoin vadeli işlemlerinde bir ETF başlatmakta yanlış bir şey görmüyor, ancak aynı zamanda doğrudan bitcoin’e bağlı borsada işlem gören fonları onaylayamıyor. Yatırımcılar için daha yüksek düzeyde koruma sağlayacak bir varlığa dayanıyorlar”

Kongre üyeleri, kripto para ETF’lerinin yatırımcılar arasında yüksek talep gördüğünü, bu nedenle birkaç yatırım ürünü arasından seçim yapmaları ve hangisinin kendileri için en iyi olduğuna karar vermeleri gerektiğini söyledi. SEC’in kripto para piyasasındaki dijital varlık dolandırıcılığı ve manipülasyonu konusundaki endişelerine rağmen, kongre üyeleri SEC’in eylemlerini anlamıyor. Emmer ve Soto’ya göre, ajans, birbirine bağlı olmalarına ve aynı piyasa manipülasyon risklerini sunmalarına rağmen, Bitcoin vadeli işlemleri için ETF’ler ile Bitcoin için ETF’ler arasında güçlü bir ayrım yapıyor.

Geçen yıl, bu milletvekillerinin, bahis ücretlerinin vergilendirilmemesi talebiyle IRS’ye başvurduğunu ve vergilendirmesini, Hisse Kanıtı (PoS) modelinin geliştirilmesine müdahale etmeyecek şekilde yapmayı teklif etmişlerdi.

Bir Cevap Yaz

kriptobio Hakkında

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *

Yorumlar

  1. serdar

    Thanks a lot for sharing this with all people you
    really recognise what you’re speaking about! Bookmarked. Please additionally consult with my website =).
    We can have a hyperlink exchange arrangement between us