«

Aave, kullanıcıların stabilcoinlerden altcoinlere kadar farklı birçok kripto para birimlerinin borç alabildiği ve verebildiği Ethereum tabanlı bir para piyasasıdır. Aave önceden ETHLend olarak biliniyordu. Kasım 2017’de piyasaya sürüldü. 

Aave Nedir

Aave ağını ve tokenlerini yönetişim olarak kullanarak, borç verenler, belirteçleri bir likidite havuzuna yatırarak ödünç alanların kullanabileceği kripto para birimi miktarı üzerinden faiz kazanabilir. Borçlular, teminat olarak kripto para birimi yatırarak kendilerine ödünç verilenleri geri ödemelerini sağlar. 

Sistemi sağlamaya ek olarak, Aave tokenleri, sahiplerine, sahip oldukları hisse senetlerine bağlı olarak, hissedarların şirket konularında oy verebildikleri şekilde, gelecekteki şirket konularında bir oy hakkı da sağlar. 

Aave Nasıl Çalışır

AAVE’nin amacı, kullanıcıların iki şey yapabileceği algoritmik bir kredi piyasası yaratmaktır:

  1. Likidite yaratmak için havuzlara para yatırın: Bu, diğer kullanıcılara kredi sunmalarına ve likidite sağlayıcıları şeklinde faiz kazanmalarına olanak sağlayacaktır.
  2. Çeşitli teminatlar, teminatlandırma seçenekleri ve işletme politikaları ile kredi sunabilen bir platform oluşturun: Bu, kullanıcılarının ve farklı pazarların ihtiyaçlarına uyum sağlamak için.

Bu iki seçeneğin çalışması basittir. Öncelikle likidite sağlayıcı olmak istiyorsanız tek yapmanız gereken paranızı AAVE bünyesindeki havuzlara yatırmak. Bu şekilde, platform tarafından yapılan her yeni krediyle, sonuçta yatırımınızın toplam kârına dönüşecek küçük bir kâr elde edeceksiniz.

Öte yandan, kredi almak isteyen bir kullanıcı iseniz, tek yapmanız gereken söz konusu platformla etkileşim kurmaktır. Bu noktada AAVE size söz konusu krediyi sunması karşılığında bir garanti isteyecektir. Temel olarak, kredi karşılığında kripto varlıklarınızı rehine verirsiniz, krediyi iade ettiğinizde platform, rehin verilen tüm kripto varlıklarını iade eder.

Bunlar, AAVE’nin temel işlevleridir ve her zaman net bir amaçları vardır. Güvenli ve merkezi olmayan bir borç verme platformu sunmak.

Aave Madenciliği

Aave, madenciliği yapılan bir kripto para birimi değildir. Belirli aralıklarla sistem geliştiricileri kontrolünde piyasaya arz edilir. LINK’in madenciliği yapılmamaktadır. Kripto para borsalarında bulunan mevcut Aave tokenlerinizi kilitleyerek (stake) ederek kazanabilirsiniz.

Bir Cevap Yaz

kriptobio Hakkında

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *